Україна і світ

8 березня: історія і традиції свята, яке народилося з протесту


8 березня для багатьох асоціюється з Міжнародним жіночим днем, який присвячений жіночій солідарності та боротьбі за права жінок. Свято відзначають у багатьох країнах, і в Україні теж, але мало хто пам’ятає витоки цієї події. Саме час дізнатися більше про це важливе свято – історія свята 8 березня вас зможе здивувати, як і традиції, які закінчуються букетом квітів.

Історія 8 березня: дата створення та традиції свята

Варто зазначити, що навколо свята в Україні витає безліч дискусій, і близько 8 років тому Жіночий день хотіли навіть замінити. Тож настав час дізнатися цікаві деталі.

Коли почали відзначати 8 березня в Україні

Історія свідчить, що Міжнародний жіночий день почали відзначати в незалежній країні з початку її існування. До цього після розпаду СРСР свято втратило своє політичне забарвлення, тому змін було не уникнути.

Зараз дивляться

У деяких куточках України суспільство та організації активно виступали за скасування свята, вважаючи його рудиментом радянського минулого. Приміром, міська рада Коломиї скасувала святкування 8 березня 2013 року.

Подібне було і 2017 року – Український інститут національної пам’яті запропонував запровадити зміни, скасувавши 8 березня і почавши відзначати День матері – він припадає на другу неділю травня.

Хто придумав 8 березня, і чому саме ця дата

Історія свята почалася 1857 року, коли 8 березня американські текстильниці виступили за збільшення зарплат до рівня чоловічих. Щоправда, страйк виявився неефективним.

8 березня 1907 року жінки зажадали право голосу і відмову від важких умов праці. Демонстрації до 1908 року були дуже масштабними, і в США оголосили 28 лютого 1909 року першим Міжнародним жіночим днем.

Історія Міжнародного дня жінок

Раніше свято мало політичний підтекст і часто відзначалося в країнах, які перебували під впливом СРСР і Китаю. Якщо не брати до уваги Східну Європу, то 8 березня відзначають лише десяток країн – Алжир, Бразилія, Буркіна-Фасо, Камерун, Китай, Куба, Італія, Ізраїль, Лаос, Монголія, В’єтнам і Замбія.

Також важливу дату святкують у Греції, Франції та Великій Британії, але переважно комуністи. В Іспанії це день протесту, на який феміністки висловлюють своє невдоволення. До речі, в Італії дівчата святкують 8 березня без вихідного.

У США свято не відзначають – відмова від події зачіпає Польщу та Німеччину. Останні дві країни вважають, що дата має політичний підтекст.

Традиції на 8 березня в Україні

8 березня у нас асоціюється з вихідним днем, тож особливо приємно, що у 2025 році свято припадає на суботу. В цей день варто привітати своїх друзів, знайомих та колег.

Перший місяць весни буде багатим на свята. Крім 8 березня, українці святкуватимуть Міжнародний день діджея, Всесвітній день поезії, Міжнародний день театру тощо. Ознайомитися з повним календарем свят березня 2025 можна на Life. Фактах ICTV.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-12 12:45:00