Львівський портал

Журналісти написали про зв’язок ексголови СБУ в Криму Кулініча з «лобістом Зеленського»

Британське видання The Sunday Times описало деталі співпраці звинуваченого в держзраді колишнього керівника управління СБУ в Криму Олега Кулініча з американським адвокатом Маркусом Коеном у 2018-2019 роках, зокрема щодо участі в кампанії нинішнього президента Володимира Зеленського. Про це повідомляє Українська правда з посиланням на британське видання.

Журналісти наводять деталі справи Кулініча на основі низки повідомлень, наданих американським джерелом, документів, вилучених з комп’ютера в москві, розмов із колишніми посадовцями адміністрації Зеленського, звітів про лобіювання, поданих до Міністерства юстиції США, та інформації, оприлюдненої під час судового розгляду справи про державну зраду.

В публікації йдеться, що Кулініч разом з ексзаступником секретаря РНБО Володимиром Сівковичем у 2018 році зустрічалися з американським адвокатом Коеном, який передав їм звіт про перевірку тодішнього керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького.

Через два роки Холодницький був змушений піти у відставку. Пізніше українська розвідка знайшла ще 15 файлів на нього на комп’ютері ФСБ, до якого вдалося отримати доступ у москві. У 2019 році Сівкович заплатив своєму американському адвокату щонайменше 300 000 доларів, згідно з розвідданими, які згодом зібрала СБУ і підтвердили адвокати Кулініча.

Коен не відповів на прохання прокоментувати ці звинувачення. Адвокати Кулініча і Сівковича підтвердили факт зустрічей, але стверджують, що вони просто співпрацювали з американськими правоохоронцями, щоб допомогти їм розслідувати корупцію.

Перед президентськими виборами в Україні 2019 року, за словами адвокатів Кулініча, американський адвокат Коен представив Кулініча передвиборчій команді Зеленського як політичного експерта, який працюватиме над кампанією pro bono.

«Обидва чоловіки опинилися в передвиборчому штабі, працюючи над тим, щоб Зеленський був обраний і зв’язаний із Вашингтоном», – йдеться в матеріалі.

Зазначається, що Коен найняв лобістів і консультантів з безпеки від імені кампанії. Ці підрядники фактично отримували гроші від Сівковича в москві через підставні компанії, заявили адвокати Кулініча, стверджуючи, що це було частиною його законної діяльності як політичного консультанта.

Серед документів, з якими ознайомилася The Sunday Times, є контракт на 185 250 доларів з лондонською компанією Global Analytica, укладений у березні 2019 року. Нібито це була компанія авторитетних британських експертів з безпеки, які забезпечуватимуть «особисту безпеку пана Володимира Зеленського, кандидата в майбутніх виборах у президенти України», включаючи «кібербезпеку» та надання семи «захищених» смартфонів для Зеленського і його команди. При цьому компанія була зареєстрована лише за місяць до цього.

Після перемоги Зеленського на виборах у лобістському документі, поданому до Міністерства юстиції США, Коен заявив, що працював над кампанією Зеленського, а тепер працює на Івана Баканова, який був призначений керівником СБУ, та адміністрацію Зеленського в цілому.

Він стверджував, що заплатив 70 000 доларів з власних коштів вашингтонській лобістській фірмі, щоб забезпечити знайомство з членами адміністрації Трампа. Видання пише, що Кулініч працював з Коеном над операцією впливу. За словами джерела, яке працювало з адміністрацією, їхній вплив, зокрема, на відкриття переговорів у США, був позитивно сприйнятий Зеленським.

Зазначається, що у 2020 році Кулініч був нагороджений призначенням на посаду голови кримського управління СБУ, де він повинен був діяти як система раннього попередження про будь-які ознаки того, що росія готується завдати удару на північ від окупованого півострова.

Згідно з повідомленнями, поширеними СБУ, які нібито надсилав Кулініч, він збирав інформацію про пересування Зеленського та передавав її росіянам. За даними прокуратури, Кулініч знав про план вторгнення з Криму, але завадив повідомити Києву докази підготовки.

Кулініч був затриманий 16 липня 2022 року за звинуваченням у передачі росіянам державної таємниці. Суд над Кулінічем триває. У разі доведення вини йому загрожує до 15 років тюрми.

Як повідомляв Львівський портал, Олег Кулініч – уродженець Сміли, Черкаської області. У 1990 роках працював у СБУ.

На початку 2000-х він працював заступником державного секретаря міністерства палива й енергетики. На цю посаду його призначив другий президент України Леонід Кучма.

25 жовтня 2006 року, за часів прем’єрства Януковича, Кабмін призначив Кулініча віцепрезидентом державного підприємства Енергоатом із юридичних питань і корпоративних ризиків. На цю посаду його призначила тодішня прем’єрка Юлія Тимошенко. Працював під керівництвом російського Андрія Деркача (який керував в Україні агентурною мережею Генштабу РФ, яка повинна була допомагати ворогу захопити країну. Наразі він перебуває у розшуку за держзраду).

2008 року Кулініч був призначений главою Держкомзему за квотою «Блоку Литвина», у межах коаліційних домовленостей.

21 жовтня 2020 року президент України Володимир Зеленський призначив Кулініча начальником ГУ СБУ в АР Крим. На початку вторгнення рашистів в Україну, 2 березня 2022 року, Зеленський звільнив його з цієї посади

16 липня 2022 року Кулініча було заарештовано за підозрою у державній зраді.

За даними ДБР, він передавав російським спецслужбам розвідувальну інформацію проти України. Зокрема, було задокументовано передачу ним інформації, що становить державну таємницю.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Фото: Максим Каменєв/Ґрати

Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-02-09 19:36:00