Зеленський запропонує Раді закон про посилення незалежності антикорупційних органів

Президент Володимир Зеленський пообіцяв запропонувати Верховній Раді законопроєкт, який збереже усі норми для незалежності антикорупційних органів. Про це глава держави заявив у вечірньому відеозверненні за 23 липня.
За його словами, було проведено наради із урядовцями, представниками правоохоронних та антикорупційних органів.
«Звісно, всі почули те, що кажуть люди цими днями, що кажуть люди в соціальних мережах, одне одному, на вулицях. Це все не даремно. Проаналізували всі занепокоєння, усі аспекти того, що варто змінити і що має бути активізовано», – зазначив президент.
Відтак глава держави пообіцяв запропонувати Верховній Раді законопроєкт, який «забезпечить силу системі правопорядку» та передбачить «усі норми для незалежності антикорупційних інституцій».
«Очікую від самої нашої групи керівників правоохоронних та антикорупційних органів, від Генерального прокурора України конкретних пропозицій тих норм, які мають спрацювати. Це буде президентський законопроєкт, і ми реалізуємо це в межах нашої стратегії трансформації держави», – додав Зеленський.
Передісторія
22 липня Верховна Рада у турборежимі винесла на розгляд та ухвалила в цілому скандальний законопроєкт, який ліквідовує незалежність антикорупційних органів, САП і НАБУ, і натомість підпорядковує їх генпрокурору України.
За закон проголосували 263 народних депутати, зокрема й низка зі Львівщини. Поіменний результат голосування доступний за цим посиланням.
Відразу після ухвалення законопроєкт негайно підписав голова ВРУ Руслан Стефанчук і передав його на підпис президенту. Володимир Зеленський, незважаючи на заклики НАБУ, САП та громадськості, все-таки підписав закон.
На мирні акції протесту проти скандального закону раптом вийшли українці у Києві, Львові, Дніпрі та в інших містах. На них президент жодним чином публічно не відреагував, а в своєму зверненні, записаному вночі, запевнив, що антикорупційні органи в Україні працюватимуть, просто їх треба «очистити від російських впливів».
Закон оперативно опублікували в «Голосі України» у день ухвалення. Таким чином він відразу вступив у дію.
Ще до голосування у Верховній Раді в Єврокомісії висловили стурбованість ситуацією довкола НАБУ і САП. Там заявили, що ці органи мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості. Схвалення законопроєкту у парламенті викликало занепокоєння комісарки з питань розширення ЄС Марти Кос.
В Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) попередили Київ, що атака на антикорупційні органи негативно вплине на оборонні інвестиції в Україну та на фінансування відбудови.
Тим часом деякі нардепи вже анонсували подання до Конституційного суду України для скасування цього скандального закону.
23 липня президент Володимир Зеленський зібрав на нараду керівників правоохоронних та антикорупційних органів України, серед них були й очільники НАБУ та САП. Коментуючи результати цієї зустрічі, президент заявив, що всі домовилися працювати «виключно конструктивно».
Натомість НАБУ та САП виступили з публічними заявами, у яких закликали повернути гарантії незалежності цим інституціям на законодавчому рівні.
Фото: ілюстративне / ОП
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-07-23 19:55:00