Зеленський анонсував внесення до парламенту нового законопроєкту про НАБУ і САП

Президент Володимир Зеленський заявив, що вже погодив текст нового проєкту закону, який гарантує незалежність НАБУ та САП, і ще у четвер, 24 липня, його зареєструють у Верховній Раді. Про це він повідомив у своїх соцмережах.
«Щойно погодив текст законопроєкту, який гарантує реальне зміцнення системи правопорядку в Україні, незалежність антикорупційних органів, а також надійний захист системи правопорядку від будь-якого російського впливу чи втручання. Текст збалансований. Найголовніше: реальні інструменти, жодних російських зв’язків і незалежність НАБУ та САП. Законопроєкт сьогодні буде внесений до Верховної Ради України», – коротко сповістив глава держави.
Він запевнив, у цьому законопроєкті врахована позиція українців.
Зазначимо, таку заяву-анонс Володимир Зеленський зробив невдовзі після того, як нардепи зібрали необхідну кількість голосів, аби зареєструвати у Верховній Раді власний альтернативний законопроєкт, яким хочуть відновити автономність антикорупційних органів.
23 липня президент, реагуючи на масові мирні протести в Україні проти скандального закону щодо роботи НАБУ і САП, заявив, що запропонує Верховній Раді новий закон для посилення незалежності антикорупційних органів.
Хоча зі самого початку він запевняв, що антикорупційні органі в Україні продовжать працювати, просто їх треба «очистити від російських впливів».
Передісторія
22 липня Верховна Рада у турборежимі винесла на розгляд та ухвалила в цілому скандальний законопроєкт, який ліквідовує незалежність антикорупційних органів, САП і НАБУ, і натомість підпорядковує їх генпрокурору України.
Фактично за один день законопроєкт підписав голова ВРУ, передав його на підпис президенту, а Володимир Зеленський, незважаючи на заклики НАБУ, САП та громадськості, все-таки підписав закон. Документ негайно опублікували в «Голосі України», таким чином він вступив у дію 23 липня.
Ще до голосування у Верховній Раді в Єврокомісії висловили стурбованістьситуацією довкола НАБУ і САП. Там заявили, що ці органи мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості.
Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова наголосила, що заявила, що незалежність і ефективність НАБУ і САП є критично важливою частиною євроінтеграційного шляху України.
В Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) попередили Київ, що атака на антикорупційні органи негативно вплине на оборонні інвестиції в Україну та на фінансування відбудови.
Єврокомісія також попросила від Києва пояснень. Із публічними застереженнями щодо антикорупційного прогресу виступили американські сенатори, а посли країн G7 зустрічалися з цього приводу з прем’єркою Юлією Свириденко.
Україну тим часом сколихнула хвиля масових мирних протестів. У низці міст, зокрема у Києві, Львові, Дніпрі, люди два дні поспіль виходили на вулиці з закликами відновити незалежність у роботі САП і НАБУ. Левову частку протестувальників складала молодь.
Зі свого боку деякі нардепи анонсували подання до Конституційного суду України для скасування цього скандального закону.
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-07-24 16:29:00