Україна і світ

Зберігання дров без документів: усе про штрафи та кримінальну відповідальність

Фото: Pixabay

Наразі на підпис президенту України Володимиру Зеленському передано ухвалений 10 жовтня закон про зберігання дров 9665.

Законом 9665 депутати вдосконалили відповідальність за правопорушення у сфері захисту рослинного світу, лісокористування та протидії незаконному обігу деревини.

Що потрібно знати про новий закон про дрова, читайте в матеріалі Фактів ICTV.

Новий закон про дрова:

  • що зміниться із підписанням закону про зберігання дров та незаконне вирубування;
  • що говорить юрист;
  • пояснення парламентарів.

Що зміниться із підписанням закону про зберігання дров та незаконне вирубування

Після підписання президентом законопроєкту 9665 буде вдосконалено Кримінальний кодекс України та Кодекс України про адміністративні правопорушення.

Зокрема, в обидва кодекси додадуть статті задля притягнення до відповідальності за порушення правил вирубування, пошкодження чи знищення дерев або чагарників.

Так, Кодекс України про адміністративні правопорушення буде доповнено новою статтею 65².

Ця стаття передбачатиме відповідальність за незаконне перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини, без документів, які підтверджують законність походження дерев, чагарників або деревини, або з такими документами, які підроблено, одержано незаконним шляхом або які містять завідомо неправдиві відомості.

Штраф за дрова становитиме:

  • для громадян – 510-1 530 грн,
  • для посадових осіб – 3 400-15 300 грн.

У Кримінальному кодексі України з’явиться стаття 246¹ КК України.

Ті ж діяння, вчинені в значному розмірі, каратимуться штрафом від 34 до 51 тис. грн або обмеженням волі на строк до трьох років.

Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або вчинені у великому розмірі, – каратимуться штрафом від 170 до 340 тис. або позбавленням волі на строк від п’яти до семи років.

На переконання депутатів, реалізація нового закону про дрова забезпечити ефективний правовий захист довкілля від незаконного вирубування, пошкодження або знищення дерев чи чагарників, а також їхнього незаконного обігу.

Новий закон про дрова: що говорить юрист

Як зауважив у коментарі Суспільному адвокат Олексій Кінебас, після набуття чинності нового закону про дрова просто за зберігання, перевезення або збут деревини без документів може настати або адміністративна, або кримінальна відповідальність.

– Наприклад, подружжя зберігає дрова на суму понад 30 тис. грн та не мають документів на підтвердження їхньої купівлі.

Кримінальна відповідальність передбачена від п’яти до семи років, – говорить адвокат.

За словами Олексія Кінебаса, якщо дров буде менше ніж на 30 тис. гривень, законом 9665 передбачена адмінвідповідальність, тобто штрафи.

Якщо шкода через незаконне вирубування чи пошкодження дерев і чагарників буде кваліфікована як істотна, то за це доведеться сплатити від 34 тис. грн штрафу, або ж отримати покарання до п’яти років в’язниці.

У такому випадку все залежатиме від вартості пошкодженої деревини та обставин.

Якщо ж у вирубуванні дерев правоохоронці вбачатимуть тяжкі наслідки в умовах воєнного стану, то покарання буде ще суворіше – від семи до 10 років.

– Для порівняння, за ненавмисне вбивство можна отримати від п’яти до восьми років максимум, – наголошує адвокат.

Ухвалений законопроєкт про дрова, додає, не містить жодних перехідних положень, тож набуде чинності документ відразу після підпису президента.

Новий закон про дрова: пояснення парламентарів

Як пояснив один з авторів законопроєкту 9665, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності й  Максим Павлюк, новий закон про дрова спрямований не проти населення, яке використовує дрова для обігріву власного помешкання, а проти “чорних лісорубів”, незаконних пилорам, які наживаються на краденому лісі.

Особа не нестиме жодної відповідальності за зберігання 30 куб. м соснових дров або 15 куб. м дубових дров (саме таким є побутовий обсяг деревини).

Цього об’єму навіть із запасом вистачить домогосподарству для опалювального сезону.

– Для звичайних домогосподарств, які не займаються переробкою чи продажем деревини у промислових масштабах, цей законопроєкт значення не матиме, – заспокоює народний депутат.

За його словами, не варто перейматися навіть тим, хто через невизначеність в енергетиці заготував на цю зиму понад 30 куб. м соснових дров або 15 куб. м дубових дров, адже закон не має зворотної сили в часі.

Тож державні органи, зокрема й поліція, не мають права вимагати документи на наявну деревину, яка придбана до набуття законом чинності.

– Опалювальний сезон розпочався. Тому навіть суто технічно в цій частині норми закону запрацюють не раніше, як із початку підготовки до наступного опалювального сезону.

Цей законопроєкт покликаний не шукати дрова у дворах людей, а запобігти обігу нелегальної деревини та зберегти природу, привести норми українського законодавства до європейських вимог, – підсумував Максим Павлюк.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Раніше у ДСНС нагадали, що в Україні заборонено спалювання сухої трави, листя й гілок дерев. За це чинним законодавством передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-05 12:57:27