Україна і світ

Заходові не варто прощати Путіну агресію в Україні

Заходові не варто прощати Путіну агресію в Україні

Джерело: 112.ua

Редакційна стаття Financial Times

Гармати на сході України ніколи повністю не замовкали, однак трирічні зусилля дипломатії, спрямовані на вирішення конфлікту, що підігрівається Росією, виявилися, в основному, замороженими – разом з відносинами Росії з Заходом. Але зараз стали з’являтися ознаки відлиги.

Київ і Москва минулого тижня обмінялися 70 ув’язненими, що стало політичним проривом. Президент Франції Еммануель Макрон зробив російському президенту Володимиру Путіну кілька пропозицій.

Вже є плани щодо зустрічі цих двох лідерів з федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель і новим президентом України Володимиром Зеленським у час першого з 2016 року саміту “нормандської четвірки”.

Відновлення певної форми діалогу з Москвою вже давно назріло, проте пану Макрону слід з обережністю рухатися в цьому напрямку.

Всі головні дійові особи мають причини для того, щоб підтримувати зближення з Росією. Злет рейтингу популярності російського президента після вчиненої 2014 році анексії Криму вже повністю зійшов нанівець.

Пан Путін сьогодні стикається з невдоволенням після п’яти років падіння реальних доходів населення, а також у результаті прийнятого в минулому році рішення про збільшення пенсійного віку.

Пропутінська партія “Єдина Росія” зазнала серйозної поразки в минулу неділю на муніципальних виборах Москві, при тому що деякі опозиційні кандидати не були допущені до участі в них.

Під час демонстрацій, що передували дню голосування, були проведені масові арешти і побиття їх учасників, а у відношенні деяких з них були висунуті на судах серйозні звинувачення.

Можливо, рішення Путіна про ослаблення напруженості в стосунках з Україною, а не його нові дорогі авантюри, більше сподобаються простим росіянам, які вважають українців своїми близькими родичами. Це може також призвести до зниження економічного тиску, якщо західні санкції будуть ослаблені.

Разом з тим, пан Зеленський зробив питання про забезпечення миру на сході України головною обіцянкою час своєї передвиборної кампанії, що принесло йому перемогу з величезною перевагою.

Подібний результат забезпечує йому свободу дій і можливість піти на такі поступки, які не міг собі дозволити його попередник Петро Порошенко.

Пан Макрон хоче взяти на себе роль посередника у стосунках між усіма європейськими державами – в цій ролі він є очевидним спадкоємцем пані Меркель, – а також представити Францію в якості держави, що відроджується.

Проте єдиною дорожньою картою, що веде до миру на Донбасі, є повна недоліків угода “Мінськ-2”, з якою пан Порошенко змушений був погодитися в лютому 2015 року, коли був притиснутий до стіни з допомогою дипломатії.

Ця угода передбачає проведення виборів в окупованих Росією Донецькій та Луганській областях, а Київ повинен надати їм “спеціальний статус”, що включає в себе широку автономію.

Київ наполягає, що такий статус повинен бути тимчасовим, і побоюється того, що в кращому випадку подібний варіант дозволить Росії зберегти вплив за рахунок своїх ставлеників на сході України, а в гіршому випадку перетворить ці регіони на свого роду ракову пухлину на тілі української політики.

Небезпека полягає в тому, що французький президент, що прагне стати посередником при укладенні цієї угоди, може змусити недосвідченого українського президента погодитися з одним з погано продуманих компромісних варіантів.

В такому випадку пан Путін може отримати вигоду, і при цьому буде створюватися враження, що він вирішив стати на шлях миру. Якщо пізніше в Україні зроблять висновок про те, що пан Зеленський поступився забагато, це завдасть значної шкоди після вражаючого старту.

Навіть якщо можна буде укласти угоду щодо східної України без шкоди для Києва, за цим повинно відбутися ослаблення введених щодо Росії санкцій. Однак все це не має призвести до нормалізації відносини Заходу з Росією.

Якщо брати до уваги європейську безпеку, а також співпрацю з широкого кола питань, від ядерної угоди з Іраном до Венесуели, то відновлення діалогу з Росією є важливим.

Однак відновлення членства Росії у “Великій сімці” (G7) – за це виступають пан Макрон і американський президент Дональд Трамп – при продовженні анексії Криму буде означати повну відмову від колишньої позиції і визнання результатів російської агресії проти європейського сусіда.

Виступаючи минулого місяця перед послами Франції, пан Макрон сказав, що “відштовхування Росії від Європи є серйозною стратегічною помилкою”. Можливо, він не забув про те, що саме пан Путін своїми діями відштовхнув Росію від Європи, а після цього він нічого не зробив для того, щоб змінити свою поведінку.

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику “Думка”, ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]


Джерело: www.112.ua

Close