Застій жовчі: як його розпізнати та лікувати
Застій жовчі – це стан, коли жовч накопичується у жовчному міхурі та погіршується його виведення.
Як розпізнати та лікувати застій жовчі – Фактам ICTV розповідає лікарка-гастроентеролог Світлана Зінченко.
Застій жовчі: причини
Застій жовчі є патологічним станом, коли жовч накопичується у жовчному міхурі та порушується його функція. У нормі процес вироблення та виведення жовчі триває протягом прийому їжі. Водночас жовч витікає у дванадцятипалу кишку, де бере активну участь у перетравленні жирів.
Застій жовчі виникає, коли жовч не виводиться достатньо швидко або повністю. Це може статися за різних причин, як-от жовчнокам’яної хвороби, спазмів жовчного міхура або жовчних шляхів, застою крові в печінці, хронічного запального процесу тощо.
Застій жовчі: симптоми
Застій жовчі може спричинити біль у правій верхній частині живота, відчуття важкості та дискомфорту після їжі, гіркоту в роті.
– За цих симптомів необхідно звернутися до лікаря для визначення причини та плану лікування, адже застій жовчі є відхиленням від норми, – каже гастроентеролог.
Застій жовчі: діагностика
Лікар може призначити аналіз крові та тести для визначення рівня жовчних кислот та ферментів печінки, УЗД органів черевної порожнини, яке дозволяє візуалізувати структури печінки, жовчного міхура та жовчних шляхів й оцінити наявність будь-яких патологічних змін.
У разі підозри на пухлину печінки або інші серйозні ураження може бути призначена біопсія.
Застій жовчі: лікування
Якщо симптоми застою жовчі незначні, допоможуть зміни у харчуванні (наприклад, додавання в раціон оливкової олії, цитрусових та прянощів) та фізична активність, які сприятимуть правильному функціонуванню жовчного міхура та полегшать виведення жовчі.
У деяких випадках, якщо застій жовчі спричинений хронічними проблемами або хворобами жовчевивідних шляхів, лікар може призначити медикаментозну терапію – препарати, які стимулюють виділення жовчі, поліпшуючи її виведення без спазмів жовчного міхура.
У важких випадках необхідна хірургічна інтервенція, наприклад, видалення жовчного міхура або лікування основного захворювання.
Застій жовчі: наслідки
– Якщо у вас є підозра на застій жовчі, необхідна консультація фахівця, самолікування може бути дуже небезпечним, – наголошує Світлана Зінченко.
За її словами, якщо не звернутися по медичну допомогу, застій жовчі може призвести до порушень метаболізму, авітамінозів, жовчнокам’яної хвороби, запалення жовчного міхура, цирозу печінки і навіть цукрового діабету.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-13 15:20:00