Україна і світ

Законопроєкт №10242 про дані з держреєстрів: медійники кажуть про загрозу для викривачів корупції

Фото: Depositphotos

Низка медійних та правозахисних спільноти, а також інші громадянські організації, закликали не підтримувати законопроєкт № 10242, який передбачає посилення кримінальної відповідальності за оприлюднення даних з публічних реєстрів.

Це, на думку критиків документу, може створити загрозу для, зокрема, журналістів, які працюють над викриттям корупції.

Про це йдеться у спільній заяві спільноти Медіарух, під якою підписались медійні та громадянські організації.

Законопроєкт № 10242 та розповсюдження інформації з державних реєстрів

Одним з перших, хто звернув увагу на особливості законопроєкту, став журналіст Української правди Михайло Ткач. У своєму дописі на Facebook Ткач закликав народних депутатів не голосувати за законопроєкт № 10242, яким передбачено посилення відповідальності за оприлюднення даних із публічних електронних реєстрів.

За його словами, статті 361 та 361-2 КК України у вже існуючому вигляді “створюють загрозу для викривачів корупції”.

– Адже навіть у разі, якщо суд визнає, що інформація, яку вони розголошують, є суспільно необхідною, вони можуть бути піддані кримінальному переслідуванню. Це створює страх серед тих, хто розкриває корупційні схеми та зловживання владою. Це також порушує захист від кримінального переслідування передбачений законами України Про інформацію та Право на доступ до публічної інформації за розголошення інформації з обмеженим доступом, — написав Ткач.

Водночас у проєкті закону № 10242 передбачено зміни до ККУ, зокрема посилення покарання за розголошення інформації з держреєстрів у час війни. Законопроєкт передбачає, що порушникам може загрожувати до 8 років позбавлення волі.

– В той же час звільнення від відповідальності викривачів корупції взагалі не передбачено, – написав Ткач.

Таким чином, вважає журналіст, збільшення покарання до 8 років позбавлення волі перетворює це правопорушення на тяжкий злочин. Через це, вважає Михайло Ткач, правоохоронці матимуть можливість проводити негласні слідчі дії (стеження чи прослуховування), оскільки Кримінальний процесуальний кодекс дозволяє їх застосовувати до тяжких та особливо тяжких злочинів.

– В підсумку це надасть можливості правоохоронцями масштабно посилити контроль за джерелами журналістів та самими журналістами, – написав він.

У спільноті Медіарух також закликали народних депутатів України “відмовитися від підтримки законопроєкту № 10242 у його нинішній редакції”.

На думку спільноти, цей законопроєкт несе “суттєві загрози для свободи слова, роботи журналістів, захисту журналістських джерел та викривачів корупції в Україні”.

– Законопроєкт не передбачає жодних механізмів захисту для тих, хто розголошує конфіденційну інформацію, яка має суспільне значення, – йдеться у заяві спільноти Медіарух.

Водночас у спільноті підтримали вдосконалення законодавства, але лише в тому випадку, “якщо воно враховує інтереси суспільства, а не стає інструментом для утисків свободи слова”.

Примітно, що перед цим, 27 листопада представники Нотаріальної палати України (НПУ) виступили на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності щодо врахування правок до законопроекту № 10242.

На засідання представники НПУ обговорювали примітки до статей 361 та 361-2 КК, а саме уточнення норми про несанкціоновані збут та розповсюдження інформації з обмеженим доступом.

На думку представників НПУ, посилення кримінальної відповідальності за такі правопорушення “не повинно унеможливлювати якісну роботу нотаріусів, яка, зокрема, полягає у ретельних перевірках за даними публічних реєстрів”.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Зазначимо, що ініціаторами законопроєкту є народні депутати Мамка Григорій, Захарченко Володимир, Неклюдов Владлен, Бужанський Максим, Павлюк Максим, Медяник В’ячеслав, Іонушас Сергій, Яцик Юлія, Арешонков Володимир та Мамоян Суто.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-02 21:28:00