Заборона використання азбеста у виробництві: чому він шкідливий
Верховна Рада 6 вересня ухвалила законопроєкт №4142 Про систему громадського здоров’я, який, серед іншого, передбачає заборону виробництва та використання азбесту в будівництві.
Майже одразу це стало причиною появи міфів і дезінформації щодо того, що буде з уже збудованими спорудами з матеріалів, які містять азбест, а також щодо змін у роботі заводів-виробників будівельних матеріалів. Спробуймо їх розвінчати.
Отже, законом заборонено виробництво і використання всіх видів азбесту, а також азбестовмісних виробів і матеріалів у технологічних процесах та під час здійснення будівельно-монтажних робіт на будь-яких об’єктах.
Чим небезпечний азбест
Усі види азбесту є канцерогенами, тобто спричиняють розвиток кількох видів раку й інших небезпечних захворювань. За даними ВООЗ, впливу азбесту на робочих місцях піддається майже 125 млн людей. Приблизно половина випадків смерті від професійного раку виникає саме через вплив азбесту.
Витрати України на лікування професійної патології, спричиненої впливом азбестовмісного пилу в одного пацієнта із раком легень становлять в середньому 150 тис. грн на курс лікування.
Чому заборона азбесту важлива
Останній із видів азбесту був заборонений до використання в усіх державах-членах ЄС ще в січні 2005 року. Має таке зобов’язання й Україна, адже завдання нашої держави – імплементувати Директиву щодо захисту працівників від ризиків, пов’язаних із впливом азбесту на робочому місці. Директива спрямована на захист працівників від ризиків для здоров’я, що виникають внаслідок впливу азбесту на виробництві, та встановлює межі впливу та конкретні вимоги щодо безпечної практики робіт з демонтажу та видалення азбесту і матеріалів на його основі.
Заборона використання азбесту не вимагає закриття підприємств та скорочення робочих місць. Уже є приклади як в Україні, так і в світі, коли одне і те саме підприємство змінює технологію виробництва і продовжує виробляти покрівельний шифер без застосування канцерогенного азбесту. Нові норми почнуть діяти за рік. То ж у виробників є час, щоби переоснастити виробництво.
Заборона також не вимагає заміни шиферного азбестовмісного покриття на покриття з інших матеріалів на вже побудованих об’єктах. Зміни торкнуться лише нових будівництв.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
У країнах, які не використовують азбест, успішно замінюють його на безпечний альтернативний матеріал на основі волокон поліхлоралкоголю та целюлози.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2022-09-10 19:49:52