Україна і світ

За що можуть відібрати бронь і позбавити статусу критичного підприємства

Приводом для позбавлення критичності всього підприємства на строк не менше, ніж 6 місяців може стати виявлення невідповідності рівня заробітної плати забраньованої особи, яка має становити від 20 тис. грн.

Про це в ефірі телемарафону Єдині новини ведучій Яні Брензей розповів заступник міністра економіки України Віталій Кіндратів.

– Якщо по людині, яка забронювана, буде знижена заробітна плата нижче, ніж визначений критерій (не менше 20 тис. грн, на одного працівника, – Ред.), то відповідно в кабінеті органу, який визначав критичність, буде відповідна позначка.

І це може бути приводом для позбавлення критичності всього підприємства на строк не менше, ніж 6 місяців, – сказав він, відповідаючи на питання, чи виникнуть питання до команії, якщо після бронювання певного працівника йому буде понижено заробітну плату і вона становитиме менше 20 тис. грн.

Бронювання працівників: які головні критерії

На сьогодні визначено два головних критерії, які мають бути обов’язково дотримані підприємством, аби отримати статус критичності. Це рівень заробітної плати по працівнику та підприємству – не менше 20 тис. грн та відсутність заборгованості по сплаті податків і зборів.

– Далі підприємство має взяти і відповідати ще одному критерію. Тобто мінімально має бути три критерії для того, аби отримати статус критичності, – наголосив Віталій Кіндратів.

За його словами, основні критерії вирішили прив’язати саме до суми заробітних плат, оскільки на попередньому етапі, коли підприємство визнавалося критичними, прослідковувались маніпуляції якраз у цьому питанні. У рамках них платню підтягували до певних показників для отримання критичності і після цього знову зменшували.

– Це з одного боку дозволить наповнити бюджети, з іншого боку це буде сприяти деталінізації економіки, – пояснює Кіндратів.

Бронювання працівників: коли компанії мають оновити

До того ж, він зауважив, що всі діючі бронювання і всі діючі критичності залишаються такими до кінця їх терміну, але не довше, ніж до 28 лютого 2025 року. Тобто за цей перехідний трьохмісячний період всі компанії мають переотримати критичність відповідно до нових правил і процедур. І після цього вони відновлюють можливість бронювати на рік своїх працівників. Тобто до кінця лютого всі компанії мають перепідтвердити свою критичність.

– Після того, як компанія перепідтвердила свою критичність, вона має можливість і змогу бронювати людей на весь термін критичності, тобто на рік. Якщо у підприємства є діюча критичність, на сьогодні діюча, то компанія може продовжити бронювати людей в рамках цієї критичності і в рамках своєї квоти, але на строк не довше, ніж 28 лютого, – пояснює Віталій Кіндратів.

Він зауважив, що на старт аудиту критичних підприємств було майже 20 тис. таких компаній. Наразі після перевірок такого статусу позбавлені 5% з них.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Найбільше розповсюджені зловживання – безпідставне збільшення кількості заброньованих осіб, маніпуляції зі звітністю, тобто компанія підтягувала під отримання критичності певні свої критерії, і після того, як набувала відповідного статусу, відмотувала назад, зокрема рівень заробітних плат.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-02 22:17:00