Львівський портал

За покладами урану і титану Україна є першою в Європі, потрібно захистити їх від РФ та її партнерів, – Зеленський

Президент Володимир Зеленський вважає, що не можна допустити, аби цінні корисні копалини чи рідкоземельні метали України опинились під російською окупацією, адже це збагатить не лише РФ, а й її союзників: Іран, КНДР чи Китай. Про це він сказав в інтерв’ю The Guardian.

Говорячи про можливість залучення США до видобутку рідкоземельних корисних копалин на території України, Володимир Зеленський заявив, що така угода має бути взаємовигідною для всіх сторін. Наразі чітких домовленостей немає, але Київ відкритий до таких переговорів.

«З цього приводу ми дуже гнучкі щодо наших партнерів. Це має бути взаємовигідно… Тим нашим партнерам, які допомагають нам захищати нашу землю… ми можемо дати можливість вкладати й інвестувати [у видобуток копалин]. Передусім американському бізнесу. Разом ми можемо розробляти, разом видобувати й переробляти. Це для нас робочі місця, це доходи для американських компаній, для американців, для українців, для європейців. Ми дуже відкриті, але про це потрібно предметно говорити», – прокоментував президент.

Об’єми цих копалин в Україні, зокрема титану, урану, марганцю, є засекречені, тому про них не говорять публічно у ЗМІ. Але президент наголосив, що йдеться про «дуже серйозні» об’єми.

«За об’ємами урану чи титану ми є як мінімум є найбільші в Європі. Тому важливо це захистити, аби ці поклади не дістались безкоштовно росіянам чи комусь іншому. Наприклад, РФ може віддати їх Ірану, Північній Кореї чи Китаю. Ми не готові це так просто віддавати. Говорячи про безпеку, не є в інтересах США, аби українські копалини були під контролем союзників Росії. В інтересах США, щоб це було справедливо, контрольовано Україною, був доступ західних партнерів», – сказав глава держави.

Водночас він додав, що Росія, окупувавши українські території, безкоштовно отримує її корисні копалини. Росіяни розграбовують надра, знищують можливості їхнього видобутку і переробки, вивозять цілі заводи, затоплюють шахти тощо. Тому Володимир Зеленський наголосив на важливості не допустити просування росіян й окупації нових територій, багатих на рідкоземельні метали та інші корисні копалини.

«На території, яку ми контролюємо, є видобуток газу й нафти. Але в нас є ще шельф у Чорному морі. Це наша земля, і це великі гроші. Сьогодні він під окупацією російської армії. Це для нас дуже дорого», – зауважив президент.

Передісторія

Пункт щодо захисту цінних корисних копалин України президент Володимир Зеленський включив у свій план перемоги, презентований ще в жовтні 2024 року.

У ньому йшлося про пропозицію США та європейським партнерам укласти угоду щодо спільного захисту українських критичних ресурсів, спільного інвестування та використання економічного потенціалу. Цей пункт якраз містив таємний додаток.

На початку лютого 2025-го президент США Дональд Трамп вперше публічно прокоментував цю ідею. Він заявив, що зацікавлений в укладанні з Україною угоди про отримання рідкісноземельних металів та інших ресурсів, але в обмін на постачання зброї.

Володимир Зеленський у відповідь сказав, що Україна відкрита до американських інвестицій у добування рідкісноземельних мінералів на таких умовах.

11 лютого Трамп оголосив, що відправив в Україну свого міністра фінансів Скотта Бессента для зустрічі з Володимиром Зеленський. Він не уточнив мети візиту, але західні ЗМІ писали, що може ітись про попередні переговори щодо угоди, в межах якої США отримають доступ до рідкісноземельних ресурсів.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-02-12 12:09:00