Україна і світ

За кілька років до втечі Асада із Сирії до Москви відправили $250 млн готівки

Фото: Getty Images

Центральний банк Сирії протягом 2018-2019 років переправив до Москви близько $250 млн готівкою літаками, а родичі тодішнього сирійського диктатора Башара Асада таємно скуповували активи в Росії.

Про це пише газета Financial Times, посилаючись на дані російського митного агрегата Import Genius.

Асад переправив до Москви за два роки $250 млн

Як пише видання, записи свідчать, що режим Асада, відчуваючи гостру нестачу іноземної валюти, переправляв банкноти вагою майже дві тонни в купюрах номіналами $100 і $500 до московського аеропорту Внуково.

Потім ці кошти поклали до банків РФ, на які зараз поширюються санкції.

Дані про російську торгівлю з сервісу Import Genius свідчать, що 13 травня 2019 року в аеропорту Внуково приземлився літак, який перевозив $10 млн купюрами по $100, надісланими центральним банком Сирії.

У лютому 2019 року було доставлено близько €20 млн банкнотами номіналом €500. Загалом з березня 2018 року до вересня 2019 року було здійснено 21 рейс із задекларованою вартістю понад $250 млн.

До 2018 року таких грошових переказів між центробанком Сирії та банками РФ не було, згідно з записами, які ведуться з 2012 року.

Надходження готівки до Росії збіглося з періодом, коли Сирія стала залежною від військової підтримки Кремля, зокрема від найманців ПВК Вагнера, а родина Асада почала скуповувати розкішну нерухомість у Москві.

— Росія роками була притулком для фінансів режиму Асада, – сказав старший науковий співробітник Сирійської програми правового розвитку Еяд Хамід, зазначивши, що Москва стала “центром” для ухилення від санкцій Заходу, введених після придушення Асадом повстання у 2011 році.

Сирійський аналітик із Лондона Малік аль-Абдех не виключив, що Сирія могла платити Росії за військове втручання.

Джерело FT, ознайомлене з даними сирійського центрального банку, повідомило, що до 2018 року валютні резерви були “майже нульовими”. І через санкції банк був змушений здійснювати платежі готівкою для нібито закупівлі пшениці з РФ, оплати послуг друку грошей та “оборонних” витрат.

Падіння режиму Асада у Сирії

Наприкінці листопада сирійські повстанці, на чолі з військовою коаліцією Хаят Тахрір аш-Шам, несподівано та блискавично повалили режим родини Асадів, яка керувала країною понад 50 років.

Асад став президентом Сирії після смерті у 2000 році батька Хафеза, який керував країною із 1971 року.

У 2011 році Асад-молодший жорстоко придушив спершу мирне повстання, що спровокувало громадянську війну, в якій загинули пів мільйона людей і мільйони людей залишили свої домівки. За допомоги інших режимів, зокрема у Москві, Асад зміг виграти війну.

Сирійська об’єднана опозиція упродовж 11 днів звільнила країну в листопаді-грудні 2024 року. Вона розпочала зі звільнення маленьких населених пунктів. Потім вибила війська Асада з Алеппо, Хами, Хомса і врешті Дамаска.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Асад, ймовірно, втік до Росії. У Кремлі підтвердили, що диктатор Путін дав своєму васалу прихисток.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-16 12:59:00