З початку року в Україні проведено 467 органних трансплантацій, деякі – вперше
Напередодні Різдва у МОЗ навели обнадійливі цифри стосовно трансплантації органів в Україні – за 11 місяців 2024 року їх було проведено 467. Пацієнтам, що потребували невідкладної допомоги, трансплантували 311 нирок, 93 печінки та 63 сердець.
Де проводять найбільше трансплантацій
Найбільше таких оперативних втручань проведено у Першому медичному обʼєднанні Львова, Національному інституті хірургії та трансплантології ім. О. О. Шалімова та Інституті серця МОЗ України.
Щороку близько 5 тис. людей в Україні потребують пересадки органів. Для багатьох із них це єдиний шанс на життя. Незважаючи на виклики, спричинені повномасштабною війною, трансплантологія продовжує активно розвиватися.
У 2024 році 44 медичні заклади подали заявки на проведення трансплантацій. Після перевірки Національна служба здоров’я України уклала договори на надання медичних послуг пацієнтам, які потребують трансплантації органів, з 40 лікарнями.
Пересадка органів є безоплатною для українців
Такі операції для українців є безоплатними в межах Програми медичних гарантій.
Позитивну тенденцію продовжує демонструвати й відсоток трансплантацій від померлого донора – на цей момент він становить понад 65% від загальної кількості.
Зросли й показники трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин. За 11 місяців 2024 року проведено 376 трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин, з них – 54 дітям. Це на 15% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року.
Лідерами є Київський національний інститут раку, Черкаський клінічний онкологічний центр та Київський міський центр нефрології та діалізу.
Також до закладів, які проводять трансплантацію стовбурових клітин, приєднався Національний науковий центр радіаційної медицини, гематології та онкології НАМН України.
Навчилися виконувати найскладніші пересадки
Українські лікарі продовжують виконувати одні з найскладніших трансплантацій, зокрема легень. Уперше таку операцію провели у 2021 році.
Крім того, українські трансплантологи здійснюють пересадку комплексів органів, наприклад, серця та нирки, серця та легень, підшлункової залози та нирки.
А в Національному інституті раку виконали першу алогенну трансплантацію, і тепер такі операції проводять уже в чотирьох закладах України.
Наразі в листах очікування на рятівні операції із трансплантації очікують понад 3 тис. пацієнтів.
У МОЗ нагадали, що за чотири роки, відколи в Україні активно розвивається трансплантація, проведено понад 1500 органних пересадок.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-24 11:09:00