«З концепцією допоміг мій син Дем’ян»: кореспондент АрміяInform написав дитячу енциклопедію «Як це влаштовано: Військо України»

З повномасштабним вторгненням росіян в Україну дитячі запитання «чому?» дещо змінилися.
Так, у ці запитання-“чомучки” досить часто додається виразна довколавоєнна та мілітарна складова.
Щоб відповіді батьків були змістовними, а діти отримували просту та зрозумілу інформацію про Сили оборони України на допомогу почали приходити письменники, ілюстратори та українські видавництва.
Зокрема, на початку квітня 2025 року світ побачило видання «Як це влаштовано: Військо України», яке наочно та просто розповідає про українські сили оборони. Книга — для читачів від чотирьох років.
У ній, зокрема, можна дізнатися про військову форму та бойове екіпірування; військову техніку: танки, бронеавтомобілі, безпілотники тощо; зброю військовослужбовців; протиракетну оборону, сили безпілотних систем та інші види й роди війська; почесні найменування, нагороди й знаки розрізнення та багато іншого.
Підсилюють матеріал ілюстрації Валентини Дуван.
- Фото: Олени Худякової / АрміяInform
- Фото: Олени Худякової / АрміяInform
Про ідею створення книги «Як це влаштовано: Військо України», її новизну та стратегічне значення цього видання і для підростаючого покоління, і для нашого майбутнього загалом ми запитали в бліцінтерв’ю її автора, кореспондента АрміяInform Євгена Букета.
— Євгене, розкажи як і коли народилася ідея створити таке видання?
— Ідея книжки «Як це влаштовано: Військо України», як і ідея всієї серії дитячих енциклопедій для найменших читачів «Як це влаштовано», виникла в колективі Видавничої групи «Основа», що базується в Харкові на вулиці, названій на честь Героя України Георгія Тарасенка. 27 грудня 2023 року мені на пошту надійшла пропозиція від них написати книжку про наше військо. Невдовзі я представив видавцям свою концепцію, створити яку мені допоміг мій молодший син Дем’ян, намалювавши, що саме він би хотів побачити в такому виданні. Коли її погодили — я почав працювати. З того часу до моменту, коли книга була надрукована і надійшла в продаж минув понад рік.
— Чому, на твою думку, продиктований запит на створення такої книги саме зараз?
— В Україні є гостра потреба в книжках, які пояснювали б дітям, що таке війна, чому на нас напали та хто нас захищає. Дитина має чітко розуміти, як влаштована армія, де служить його тато чи мама, яка зброя є в Україні тощо. Згадую 2022 рік, коли під час наступу ворога на Київ ми з дітьми за звуками вибухів уже могли визначити, чи це стріляє артилерія, чи «град», чи десь скинули авіабомбу…
Як нам не вистачало тоді подібної книжечки! Елементарних знань про озброєння, а також про те, як взаємодіють між собою наші сили безпеки й оборони, часто не мають навіть дорослі, яким потрібно в умовах війни щодня відповідати на запитання дітей.

— У чому новизна і революційність цього видання, на твою думку?
— Новизна — бо це перше видання про українське військо для дітей від 4 років. Революційність, мабуть, у тому, що в цій книжці розповідається про захисників і захист України, як про стратегічно необхідний для функціонування економіки, уряду і щоденного життя людей інструмент, типу пошти чи залізниці, без яких неможливо уявити життя в сучасному світі.
— Розкажи, як проілюстрував ідею військових звань з прив’язкою до УНР. Чому така ідея з’явилася? Це про тяглість військових традицій і про спадкоємність сучасних Сил оборони?
— Діти виховуються на казках, легендах, історії. Тому я почав книжку з дуже короткої історії українського війська давньої Русі, доби козацтва, УНР та підпільної боротьби за незалежність України. Ми воюємо з росією і діти повинні розуміти, що це протистояння триває вже не одну сотню років. І символіка, і традиції, і нагородна система сучасного українського війська має тяглість з доби УНР. Тому я вирішив нагадати дітям та їхнім батькам, які військові звання були в добу Визвольних змагань нашого народу на початку ХХ століття і яким сучасним званням вони відповідають. Адже ця книжка за своїм задумом — енциклопедія.

— Яка роль, на твою думку, цього видання в інформаційному протистоянні з ворогом, в контексті гібридної когнітивної війни з рф?
— Я думаю, ворог його обов’язково помітить. Можливо, намагатиметься використати для створення чергових фейків про Україну. Але насправді одна така книжка в Україні — це крапля в морі. В контексті гібридної війни з рф ми дуже сильно відстаємо. Ворог активно працює з дітьми, як через освіту, так і через молодіжну політику, готуючи їх до участі в майбутніх війнах. Нам, маючи такого агресивного сусіда, життєво необхідно вчити дітей виживанню й обороні з дитячого садочка. Мають бути створені різноманітні навчальні матеріали для різних вікових груп, що готуватимуть майбутнє покоління до можливого протистояння з ворогом, який прийде на нашу землю. Думаю, це має стати завданням № 1 для наших освітян.
— Якою б ти окреслив місію цього видання?
— Найперше — зацікавити дитину, пояснити їй, що таке армія, з чого вона складається, які є сили та засоби. Книжка «Як це влаштовано: Військо України», я впевнений, навчить пишатися Україною і нашими захисниками. А по-друге, хочу, щоб вона спонукала інших авторів, видавців, нашу владу до створення подібної продукції. Її забагато ніколи не буде.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-04-16 06:42:00