Європейський виробник дронів планує відкрити завод в Україні
Інформаційне агентство АрміяInform продовжує розповідати про партнерів України на Заході, які допомагають нам у боротьбі з російськими окупантами. У цьому матеріалі мова піде про європейську компанію ATLAS, яка виробляє БПЛА AtlasPRO. Від початку широкомасштабного вторгнення ці невеликі безпілотники використовуються українськими військовослужбовцями на полі бою.
Про співпрацю з Міноборони України, про те, що мотивує європейців допомагати нашій країні, розповів генеральний директор компанії ATLAS Іван Толчинський.
«Допуск до експлуатації нашого дрона ми отримали за два дні до широкомасштабного вторгнення»
— У мене авіакосмічна освіта, з раннього віку займався авіамоделями — проєктував, будував. І маю ліцензію льотчика… Вийшло так, що я працював в ізраїльській компанії, ми займалися великими безпілотниками. Намагався в компанії знайти себе, хотів побудувати безпілотник, але під мої проєкти не давали грошей. Я був молодим фахівцем і уже тоді вважав, що майбутнє таки за маленькими безпілотними системами, — розповідає Іван.
Він згадує, що свій перший дрон ATLAS зробив для друзів:
— Ми любили кататися на лижах та хотіли знімати це. Зрозуміло, що той дрон було зроблено кустарним методом, він щодня падав, я щодня його ремонтував і продовжував «літати»… Ось ми «політали» в горах, я виклав відео в YouTube, і мені зателефонувала одна людина і сказала, що дасть мені мільйон доларів, щоб я відкрив свою компанію з виробництва дронів. Я після цього переїхав із Ізраїлю до Європи. Потім знайшли наступного інвестора, і справа пішла.
Гендиректор ATLAS каже, що його компанія давно хотіла працювати з нашою країною.
— Я сам родом з України, і ще одна людина в компанії — теж. Першу можливість розпочати працювати ми отримали три роки тому, коли Єврокомісія сказала, що ми можемо постачати дрони в Україну. В Англії ми познайомилися з українським аташе, і він передав наші контакти військовослужбовцям ЗСУ. Ми згодом поїхали в Україну, показали наш продукт і почули, що з нами готові співпрацювати, але треба, щоб дрон був офіційно допущений до експлуатації. І це вимагатиме внесення змін до його конструкції. Ми рік вносили зміни. Після цього пішли на державну комісію, і ще рік витратили, щоб отримати допуск до експлуатації. Допустили нас за два дні до широкомасштабного вторгнення росії в Україну, — зазначає Іван Толчинський.
Його компанія нині співпрацює із Міністерством оборони України та окремими підрозділами ЗСУ:
— Завжди просимо українських військових про фідбек, завжди запитуємо, що треба змінити у дроні, щоб він був ще ефективнішим. Ми повністю переклали наш інтерфейс українською мовою, створили спеціальні навчальні фільми.
«Допомагати Україні — це правильно»
Розмова заходить про інформацію, яка з’явилася на деяких сайтах про те, що Україна нібито блокує діяльність компанії ATLAS.
— Це не так. Фразу було вирвано з контексту. У нас справді було спілкування з журналістами, де ми розповіли про те, що відкриття нашого заводу в Україні дещо відтерміновується у часі… Тому що ми ще не знаємо, як завозитимемо комплектуючі, нам треба зрозуміти, яка ситуація буде з податками, з приміщенням для виробництва… Коли українці приїжджають до Європи і хочуть відкрити підприємство, то мають багато питань, як це зробити. Так і в нас, коли ми збираємося працювати в Україні: чи потрібен нам ISO, чи потрібні інші види сертифікації на нашу продукцію? Тому що для кожного ринку є своя специфіка. Тобто, це все непросто. За місяць так завод не збудуєш, — додає гендиректор.
Він зауважує, що в курсі про створення Акселератора Міноборони:
— Так, ми знаємо, що у Міноборони зараз є прискорений процес отримання допуску до експлуатації нових розробок. Знаємо, що зараз вже все настільки спростили, що можна отримати цей допуск менше ніж за 45 днів.
Довідково. Акселератор Міноборони — постійно діючий орган, покликаний прискорювати процеси всередині Міноборони задля лідерства у міл-тек Сил оборони України. Перші результати:
— процес опрацювання заявок від розробників ОВТ до їх кодифікації й допуску до експлуатації — для «зрілих» рішень скорочено до 45 днів;
— процес взаємодії сектору озброєння та військової техніки у комунікації з Міноборони — запровадив «єдине вікно» для запитів від підприємств оборонно-промислового комплексу, розробників-інвесторів озброєння та військової техніки.
Іван Толчинський розповідає, що українські фахівці працюють у його компанії у ризькому офісі.
— Для офісу в Україні ми теж набираємо людей. До речі, фахівці у цій сфері в Європі нарозхват. І у вашій країні таких молодих спеціалістів багато. І ми хочемо, щоб наш офіс працював в Україні й після війни, хочемо розвивати базу, розробки, — ділиться планами керівник ATLAS.
Наприкінці розмови він каже, чому його компанія допомагає ЗСУ:
— Як я казав, я народився в Україні. Тому для мене тут особистий момент є. По-друге, я вважаю, що допомагати вашій країні — це правильно. І мої колеги латиші також мотивовані — всі знають історію відносин країн Балтії та росії. До речі, багато латишів приходили працювати до нашої компанії лише через те, що знали, що ми допомагаємо Україні у війні з росією.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Фото надані пресслужбою компанії ATLAS.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-07-12 09:11:42