Україна і світ

ЄС розглядає можливість конфіскації частини з $280 млрд активів РФ для України

Фото: Depositphotos

Євросоюз активно шукає способи конфіскації заморожених активів Центрального банку РФ, оскільки прагне забезпечити фінансову та військову підтримку України на тлі сигналів про можливе скорочення допомоги з боку США.

Про це пише Bloomberg.

Активи РФ можуть бути використані для допомоги Україні

Європейські посадовці обговорюють можливість використання цих активів як застави для майбутньої Міжнародної комісії з претензій, яка має визначити компенсацію, що належить Україні. Якщо Москва відмовиться виплатити ці кошти, активи можуть бути конфісковані, повідомляють джерела, знайомі з ходом переговорів.

Вартість конфіскованих активів буде співвідноситися із зобов’язаннями Росії щодо виплати репарацій у межах потенційної мирної угоди, зазначають ті ж джерела.

США можуть скоротити військову допомогу

Тим часом президент США Дональд Трамп різко змінив риторику щодо президента України Володимира Зеленського, назвавши його “нелегітимним диктатором”. Він поклав на Київ відповідальність за російське вторгнення.

Зеленський закликав європейських лідерів активізувати підтримку України, оскільки США, один із головних постачальників зброї та фінансової допомоги для Києва, можуть скоротити свою участь у війні.

ЄС, країни G7 та Австралія заморозили близько $280 млрд російських державних активів у вигляді цінних паперів та готівки, переважно через бельгійський кліринговий центр Euroclear. За оцінками Мінфіну США, окремо під санкціями опинилися активи на суму приблизно $58 млрд, що належать російським олігархам – нерухомість, яхти та приватні літаки.

Європейська комісія, виконавчий орган ЄС, поки що не надала коментарів щодо цього питання.

Комісар ЄС з питань економіки Валдіс Домбровскіс та комісарка з фінансових послуг Марія Луїс Альбукерке заявили, що ЄС має розглянути всі можливі варіанти допомоги Україні, зокрема конфіскацію активів російського Центробанку.

Ще одним варіантом, що обговорюється, є зобов’язання країн-членів ЄС конфіскувати суверенні російські активи для компенсації збитків, завданих енергетичній інфраструктурі України. При цьому розглядається можливість використання рішення Міжнародного кримінального суду та жорстокість атак як підставу для таких дій відповідно до національного законодавства держав-членів.

Німеччина та Франція проти повної конфіскації активів РФ

Втім, повна конфіскація активів стикається з опором з боку таких країн, як Німеччина та Франція. Вони побоюються юридичних та економічних наслідків, а також потенційного впливу цього кроку на міжнародну роль євро.

Дипломатична служба ЄС та низка країн-членів вивчають питання, чи потрібне судове рішення як юридична підстава для вилучення заморожених активів, чи достатньо буде лише оцінки завданих збитків. Раніше Bloomberg повідомляв, що Європейський центральний банк також висловлював занепокоєння щодо цієї ініціативи.

Ситуація ускладнюється тим, що країни “Групи семи” вже використовували прибутки від заблокованих російських активів для забезпечення кредиту Україні на $50 млрд.

Європейська комісія цього тижня повідомила послів ЄС, що переговори щодо створення Міжнародної комісії з претензій розпочнуться 24 березня. Очікується, що це питання буде обговорюватися на зустрічі міністрів закордонних справ ЄС у понеділок.

Новостворена комісія оцінюватиме збитки та визначатиме точну суму компенсацій.

– Не може бути справедливості без компенсації, – заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн цього місяця, коли було зроблено перші кроки щодо створення цієї комісії.

– Росія має понести відповідальність за свою агресію, вона має заплатити, – підкреслила вона.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-22 19:37:00