Україна і світ

Яких проривів у медицині експерти чекають у 2025-му році – опитування


Персоналізована медицина, інновації в діагностиці і лікуванні, широке застосування ШІ – так можна узагальнити прогнози стосовно розвитку медичної науки в нинішньому 2025-му році, зроблені групою авторитетних експертів різних напрямів медицини.

Схоже, часи універсальної медичної допомоги минули – незалежно від того, говоримо ми про керування стресом, надання стоматологічної  допомоги чи лікування ожиріння.

Сьогодні дослідники все частіше пропонують способи пристосування лікування до унікальної генетичної структури, кишкового мікробіому та способу життя кожної конкретної людини.

Проблема старіння

– Я прогнозую, що 2025 рік принесе значний прогрес у дослідженнях, зосереджених на старінні та психічному здоров’ї, – каже психіатриня-геріатриня Барбара Спарачіно.

Одним з найбільш захоплюючих напрямів лікарка вважає раннє виявлення та лікування захворювань, пов’язаних із віком.

Мова йде про пристрої, що носяться. Вони стають розумнішими у визначенні ранніх ознак зниження когнітивних функцій або фізичної слабкості.

Ці інструменти надаватимуть практичну інформацію, яка дасть змогу сім’ям і опікунам втручатися до того, як відбудуться серйозні події зі здоров’ям літніх людей.

Проблема стресу і емоційного вигорання

– Я очікую досліджень, які покажуть, як біометричні дані в реальному часі можуть передбачити проблеми зі здоров’ям, пов’язані зі стресом, – каже співгенеральний директор NEUROFIT Ендрю Хоуг.

Хоуг зазначає, що їхнє власне дослідження показує, що вигорянню постійно передують певні фізіологічні закономірності.

Враховуючи, що хронічний стрес щороку призводить до витрат на охорону здоров’я понад $1 трлн., цілком реальні масштабні прориви, які виявлять і розпізнають сигнали раннього попередження цього стану.

Це може потенційно революціонізувати профілактичну медичну допомогу.

Регенерація в стоматології

Уже відомі дослідження, які цілком успішно втілюють способи вирощувати тканини зубів або відновлюють зуби за допомогою стовбурових клітин.

– Вважаю, це може змінитися спосіб лікування карієсу та пошкодження зубів, відновлення втраченої емалі або навіть заміни відсутнього зуба без імплантатів, – каже стоматологиня Нагеш Чакка.

Ці відкриття, вважає лікарка, вже нинішнього року призведуть до поширення менш інвазивних і більш природних стоматологічних рішень для пацієнтів.

Персоналізована медицина на основі ШІ

Серед дослідників зростає інтерес до розробки алгоритмів на основі штучного інтелекту , які могли б прогнозувати прогресування захворювання на основі генетичного складу людини, способу життя та впливу навколишнього середовища.

Це сприяло б більш активним та персоналізованим втручанням, особливо в лікуванні хронічних захворювань, онкології та неврології.

– Я передбачаю швидке зростання досліджень регенеративної медицини , зокрема терапії стовбуровими клітинами та тканинної інженерії, – говорить віце-президент із рішень для охорони здоров’я OSP Labs Джон Руссо.

З технологічним прогресом може з’явитися здатність регенерувати тканини та органи, пошкоджені певними життєвими травмами, захворюваннями та станами, які досі не можна було вилікувати, наприклад, хвороби серця, травми спинного мозку та нейродегенеративні захворювання.

Персоналізоване харчування через дослідження мікробіомів

– Учені вже розкривають, як унікальні профілі кишкових бактерій впливають на все: від засвоєння поживних речовин до імунних функцій, – говорить клінічна дієтологиня Аканкша Кулкарні.

За її словами, це відкриває двері для персоналізованих рішень щодо харчування.

Розробляються нові інструменти на основі мікробіомів, щоб запропонувати ліки від хронічних захворювань, таких як діабет.

Результати, принаймні перші, ми вже побачимо нинішнього року.

Лікування ожиріння

– 2025 рік можна вважати важливою віхою в лікуванні ожиріння,- упевнена  асистентка лікаря з Restore Care Рейчел Лоу.

Досліджуються препарати, зокрема, Ozempic, на предмет їхніх переваг, що виходять за межі втрати ваги. Йдеться про покращення метаболічного профілю пацієнта та зменшення ймовірності хронічних захворювань, включаючи діабет і серцево-судинні захворювання.

Система ШІ для комплексних досліджень

Стало відомо, що Стенфорд створив дослідницький проект системи штучного інтелекту під назвою STORM , який може повністю змінити наші дослідження в найближчі роки.

– Цей неймовірний інструмент призначений не лише для збору інформації, він допомагатиме глибоко зануритися в предмет, – говорить менеджер з маркетингу EdTech з Intellek Річчі Масеро.

Ми, ймовірно, побачимо дослідницькі інструменти ШІ, які допоможуть ученим ефективніше досліджувати складні теми.

Замість того, щоб витрачати тижні на копання в джерелах інформації, дослідники зможуть використовувати такі системи, як STORM, щоб швидко визначити різноманітні точки зору на проблему та навіть виявити потенційні зв’язки між ідеями, які могли бути раніше пропущені.

Джерело: StudyFinds

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-04 16:19:00