Україна і світ

Які скарги не розглядає Європейський суд з прав людини та чому

1

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) – це міжнародний орган, який має право розглядати заяви, подані особами, що скаржаться на порушення своїх прав. Відбувається це за умов, визначених Конвенцією про захист прав людини. Ці права гарантуються як самою Конвенцією, так і протоколами до неї (Протоколи № 1, 4, 6, 7, 12 і 13), згода на обов’язковість яких надана певними державами, сторонами Конвенції.

Які скарги не розглядає ЄСПЛ та чому

Європейський суд з прав людини уповноважений розглядати тільки ті заяви, які стосуються порушення одного або кількох прав, викладених у Конвенції та в Протоколах до неї. Суд з’ясовує виключно одне питання: чи були порушені права і свободи особи, передбачені Конвенцією. Він не може приймати до розгляду заяви, які не відповідають даним умовам прийнятності.

Людина може звернутися до Європейського суду лише після того, як вичерпає всі національні засоби правового захисту. Зробити це можна протягом чотирьох місяців після дати винесення остаточного рішення. Цей термін відраховується з моменту ознайомлення особи з остаточним судовим рішенням, винесеним в процесі звичайного оскарження.

Зараз дивляться

Зазначимо, що ЄСПЛ не має права ні скасовувати, ні змінювати рішення національних судів. Він не може напряму втручатися в діяльність органу влади, на дії якого скаржиться особа, що подала заяву.

Як відправити скаргу в ЄСПЛ

Для того, щоб відправити скаргу в ЄСПЛ необхідно скласти індивідуальну заяву. Індивідуальна заява – це заява фізичної (юридичної) особи, що має право на подачу до Європейського суду (стаття 34 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).

  • Скарга оформлюється на офіційному бланку заяви до Європейського суду з прав людини. Заява має стосуватися лише порушень, допущених однією з 47 держав (членів Ради Європи), на які поширюється дія Конвенції (заявнику не обов’язково бути громадянином однієї з держав, які ратифікували Конвенцію).
  • Офіційними мовами Суду є англійська та французька, але, на першому етапі, особа може заповнити заяву офіційною мовою однієї з держав, що ратифікували Конвенцію.
  • Надсилати заяву необхідно поштою. Зверніть увагу — суд не приймає заяви надіслані на електронну адресу, факсом чи телефоном. Якщо заява надсилається електронною поштою або факсом, потрібно обов’язково продублювати її звичайною поштою. Також необов’язково бути особисто присутнім у Суді для усного викладення обставин справи.
  • Документи та листи, які надсилаються до Суду, не варто склеювати, прошивати степлером чи скріплювати іншим чином. Усі сторінки документів повинні бути послідовно пронумеровані.

За подання заяви до ЄСПЛ судовий збір не сплачується.

Щоб Суд визнав заяву прийнятною, вона має відповідати певним вимогам (умовам), у протилежному випадку скарги не розглядатимуться (стаття 35 Конвенції).

Для того, щоб відправити скаргу в ЄСПЛ в заяві необхідно:

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!
  1. Стисло надати суть скарги та навести факти, що її підтверджують;
  2. Зазначити права, які на вашу думку були порушені (що гарантовані Конвенцією або протоколами до неї);
  3. Вказати національні засоби юридичного захисту, якими вже скористалися;
  4. Навести перелік рішень судів (або інших державних органів) по вашій справі, зазначити дату кожного рішення та органу, який його виніс, прописати коротку інформацію про зміст цього рішення;
  5. Додати копії самих рішень судів. Зверніть увагу! ЄСПЛ не повертає надіслані йому документи, тому необхідно надсилати виключно копії, а не оригінали.
  6. Заяву необхідно особисто підписати (зробити це може й ваш особистий представник).

Якщо людина не бажає розкривати свою особу, вона має зазначити про це в заяві до Суду та навести причини на виправдання такого відступу від загального правила гласності провадження в Суді. Голова Палати Суду лише у виняткових і виправданих випадках може надати дозвіл на анонімність.

Важливо! Якщо ЄСПЛ було визнано, що документи, додані до заяви, не в повному обсязі, то подача додаткових документів можлива лише до спливу шестимісячного строку. Після 6 місяців та при відсутності поважних підстав для пропущення цього строку, Суд відмовляє в прийнятті заяви.

Джерела: Міністерство юстиції, Верховна Рада України

Європейський суд, Суд

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-11-13 18:32:40

Магазин автозапчастини AvtoBot м.Ніжин