Україна і світ

Які проблеми найбільше турбують українців – психолог в інтерв’ю Олені Фроляк


В умовах війни в Україні стрес і невизначеність стали невіддільною частиною повсякденного життя, психологічне здоров’я набуває особливої ваги.

У розмові з Оленою Фроляк керівниця центру психічного здоров’я НаУКМА Вікторія Соловйова розповіла про найбільш поширені проблеми, з якими українці звертаються до психологів.

Від родинних зв’язків до емоційного стану

На першому місці стоять проблеми, пов’язані зі стосунками: це сімейні конфлікти, непорозуміння між батьками та дітьми, дружинами і чоловіками, братами і сестрами, близькість між партнерами та відносини на відстані.

– Стосунки є основою нашого життя, тож вони безпосередньо впливають на психологічний добробут, – зазначає психолог.

Також українців хвилюють питання, пов’язані з роботою – стрес, невизначеність у кар’єрі, вибір нового професійного шляху, а також труднощі в комунікації з колегами.

Крім того, через воєнні дії та втрати, які суттєво змінюють світогляд, більшість людей страждає на підвищену тривожність, внаслідок чого виникає відчуття безнадійності та страху перед майбутнім.

У зв’язку з цим Вікторія Соловйова згадала про випадок, який трапився у Святогірську за вісім днів до початку війни.

Одна з учасниць тренінгу милувалась снігом і чарівними соснами за вікном, а інша – жалілася, що вже не може їх бачити. Вона у 2014 році вважала, що приїхала з Донецька лише на два тижні, а залишилася на вісім років.

Ця історія ілюструє швидкоплинність життя і те, як важливо адаптуватися до нових умов, бути стаєрами, а не спринтерами.

Як дати собі раду

Психолог рекомендує обов’язково турбуватися про тіло. Адже під час стресу воно “випадає” першим, якщо ми не їмо, не спимо, не опановуємо нове. Тобто змінюються внутрішні процеси, пов’язані із життєдіяльністю.

Навіть якщо дуже не хочеться, треба обов’язково займатися спортом і пити воду.

– Знаєте, чому? Тому що водичка допомагає зберігати серце і виводити з організму кортизол, гормон стресу, – каже Вікторія Соловйова.

Не менш важливо спілкуватися з близькою людиною, хоча б з однією. У такий спосіб виробляється окситоцин, гормон, який значно покращує психологічний стан.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело: Олена Фроляк

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-24 16:01:00