Україна і світ

Які документи підтверджують мобілізацію особи на військову службу 2023 – перелік

В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Відповідно українці, які не мають проблем зі здоровʼям чи відстрочки, можуть бути мобілізованими на військову службу.

Водночас вважати людину мобілізованим одразу після отримання нею повістки чи мо­білізаційного розпорядження не зовсім правильно. Про мобілізацію на військову службу можна говорити лише після проходження особою медогляду  та вручення повістки про призов на військову службу.

Факти ICTV дізнавалися, які документи підтверджують мобілізацію особи на військову службу у 2023 році.

Зараз дивляться

Документи, які підтверджують мобілізацію особи

Юрист Адвокатського обʼєднання GRACERS Сергій Савинський зазначає, що чинне законодавство щодо цього питання не є багатогранним, чи заплутаним.

Тобто існує чіткий перелік документів, які можуть підтвердити факт того, що людина мобілізована.

Так, положення ЗУ Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, ЗУ Про військовий обов’язок та військову службу, а також Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів визначаютьщо документами, які підтверджують факт мобілізації є:

  • військовий квиток, де має бути запис про те, що особа є мобілізованою у порядку чинної загальної мобілізації;
  • мобілізаційне розпорядження, видане відповідним ТЦК та СП, на обліку у якому перебуває військовозобовʼязаний;
  • довідка з військової частини за формою №5, яка підтверджує, що особа є мобілізованою на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022.

Загальна мобілізація 2023 – що відомо

Нагадуємо, що Верховна Рада України проголосувала за подовження дії воєнного стану та загальної мобілізації до 20 травня 2023 року.

Таким чином, у 2023 році мобілізувати можуть громадян віком від 18 до 60 років, які спроможні виконувати військовий обов’язок.

Загальна мобілізація відбувається у чотири етапи, які впроваджуються відповідно до потреб та можливостей під час активних бойових дій.

  1. Перша хвиля — це оперативний резерв. Йдеться про колишніх військовослужбовців віком до 40 років, які мають бойовий досвід та відслужили в армії. Переважно це ветерани АТО чи бійці ООС.
  2. Друга хвиля — колишні військовослужбовці, які проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом та не потрапили до першої черги. 
  3. Третя хвилямобілізаційний резерв. Офіцери запасу та військовозобов’язані, які закінчили військові кафедри університетів.
  4. Четверта хвиля — так званий громадський резерв. Призиваються усі громадяни України, які не мають обмежень за віком та станом здоров’я. 

Проте в Україні ці черги не визначені на державному рівні, тож офіційно не діють.

Під час мобілізації призвати на службу можуть всіх військовозобов’язаних громадян України віком від 18 до 60 років, якщо вони не мають законних підстав для відстрочки або виключення з обліку.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

У 2023 році першочергово мобілізуватимуть чоловіків віком до 60 років, які здатні виконувати військовий обовʼязок.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-02-17 19:59:01