Як вплине збільшення облікової ставки на укранців: думка експерта
Національний банк України посилює монетарну політику, підвищивши облікову ставку до 13,5%. Це рішення, зумовлене стрімким зростанням інфляції, спрямоване на стабілізацію валютного курсу та повернення інфляційних очікувань до цілі у 5%.
Факти ICTV дізнавалися у економіста Олега Пендзина, як збільшення облікової ставки вплине на кредити, депозити та статки звичайних українців.
Облікова ставка: що це
Облікова ставка – це один з інструментів, який Національний банк використовує для регулювання інфляції та стабілізації економіки.
Від облікової ставки залежать відсотки по кредитах, які ми беремо, і по депозитах, які відкриваємо. Якщо облікова ставка зростає, то зазвичай зростають і відсотки за кредитами.
Для комерційних банків облікова ставка – це орієнтир, за яким вони визначають, під який відсоток брати кредити в Національного банку.
Однією з основних цілей підвищення облікової ставки є уповільнення інфляції. Коли гроші стають дорожчими, попит на товари та послуги знижується, що провокує зниження цін.
Чому Нацбанк підвищив облікову ставку
У листопаді інфляція пришвидшилася до 11,2% у річному вимірі. Підвищення облікової ставки є необхідним заходом для досягнення цінової стабільності через високу інфляцію.
За інформацією НБУ, наразі на темпи інфляції значний вплив мають тимчасові фактори, такі як скорочення пропозиції продовольства через несприятливі погодні умови. Однак тривогу викликає тенденція до зростання базової інфляції, яка відображає фундаментальні дисбаланси в економіці. Збільшення виробничих витрат, зокрема на енергоносії та оплату праці, а також девальвація гривні створюють додатковий тиск на ціни.
Незважаючи на відносну стабільність інфляційних очікувань наразі, існує ризик їхнього подальшого зростання, що може ускладнити боротьбу з інфляцією. Посилення уваги населення до цінової динаміки та зростання невизначеності щодо подальшого розвитку економічної ситуації можуть підживити інфляційні очікування.
Підвищення облікової ставки: як вплине на кредити та депозити українців
На думку економіста Олега Пендзина, на депозитах звичайних людей, які поклали гроші в банк, це ніяк не позначиться.
– Це означає, що вкладник отримає гроші відповідно до відсотків, на які він домовлявся з банком, за вирахуванням військового збору в розмірі 5% та податку на доходи фізичних осіб. Тобто мінус 23% від доходу, – вважає експерт.
Що стосується кредитів, то тут ситуація може змінитися і залежатиме від того, на яких умовах відбувалося кредитування.
– Якщо в кредитній угоді написано, що ставка по кредиту фіксована, то її не переглядатимуть. Якщо там зазначено, що раз на місяць банк має право змінювати ставку за кредитом залежно від ставки рефінансування, то гарантовано вартість кредиту підвищиться на 0,5-1%, – зазначає економіст.
Збільшення облікової ставки: наслідки для бізнесу та підприємців
Коли Національний банк підвищує облікову ставку, комерційні банки також збільшують відсотки за кредитами як для фізичних, так і для юридичних осіб. Це робить кредитування менш доступним і провокує зниження інвестиційної активності.
На думку економіста, 0,5% це дуже маленька величина. Крім того, на сьогодні бізнеси дуже обережно беруть кредити. Якщо вони беруть кредити, то під 5, 7 і 9%. Програма 5-7-9 жодним чином не залежить від ставки рефінансування.
– Тобто ви будете платити тих 5, 7, чи навіть 9%, на які ви підписалися з банком, скільки б там не коштував кредит наразі. На сьогодні кредит в банку коштує понад 20%. Який бізнес зараз може дати дохідність, що дасть змогу віддати банку 20% річних і ще й собі заробити? Тож для підприємців адекватний варіант – це державна програма 5-7-9, – вважає експерт.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-13 15:33:00