Україна і світ

Як водень допоможе Україні повторити економічне диво Дубая

Розвиток водневої енергетики у всьому світі за останні роки дуже стрімкий. І значний позитивний вплив зеленої енергетики на екологічну ситуацію – не єдина причина. Для України водень – потужний інструмент, який допоможе залучити мільярдні інвестиції з боку ЄС, створити сотні тисяч нових робочих місць та стати енергетично незалежною державою.

Насамперед давайте з’ясуємо, що таке воднева енергетика. Водень – екологічний вид палива, який виготовляють з води за допомогою електролізера, що працює на енергії сонячних та вітрових електростанцій.  Після цього водень може використовуватися як паливо для транспорту, а також у житлово-комунальній сфері.

Чому розвиток водневої енергетики важливий та пріоритетний для України?

Підвищення популярності України серед закордонних інвесторів

Розвиток водневої економіки та відновлюваної енергетики можливий і вкрай важливий у контексті інвестиційної привабливості. Інтерес іноземних інвесторів до нашої країни, яка створить водневий перехід, сприятиме розвитку українського бізнесу. А все – завдяки нашому природному ресурсу. У найближчому майбутньому ЄС бачить нас одним із головних експортерів водню, водневого палива та енергоносіїв нового покоління. Наприклад, одна лише Німеччина вже має виділити на розвиток водневої енергетики в Україні від $300 до $500 млн у межах підписаного Меморандуму. В уряді ФРН розраховують, що Україна стане потужним експортером зеленої енергії в ЄС. Спільно зі США Німеччина створює зелений фонд підтримки України в розмірі €1 млрд.

Власне, говорячи амбіційно, можу навіть стверджувати, що водень допоможе Україні повторити “економічне диво” успішного Дубая. Але не завдяки нафті, а завдяки водню. Причому в найближчі десятиліття.

Екологічність та безпечність для країни

Водневий перехід України сприятиме значному зниженню викидів СО2. Адже вуглекислий газ не генерується ні під час вироблення Н2, ані під час зворотного його перетворення на воду. Фактично ми беремо воду та повертаємо її, нічого не відбираючи у природи. Станом на сьогодні ми маємо екологічно чисті джерела енергії – сонячні та вітрові електростанції. І, відповідно, можемо отримувати електроенергію як кінцевий продукт без будь-якого шкідливого впливу на українську екологію та без небезпечних викидів в атмосферу.

Якщо говорити глобально, то зменшення кількості шкідливих викидів в атмосферу зумовить значне підвищення рівня життя кожного з нас, оскільки чисте повітря допоможе знизити рівень захворюваності.

Електроенергія цілком може використовуватися без витрачання корисних копалин із надр Землі, забруднення повітря, ґрунтів та водойм. Це сучасна ідеологія країн ЄС, які активно переходять на використання відновлювальних джерел енергії.

500 тис. нових робочих місць для українців

Суттєве зниження рівня безробіття – ще одна причина активно розвивати водневу енергетику в Україні. Станом на 24 червня 2021 року кількість безробітних в Україні, за даними Державної служби зайнятості, становила 354 тис. Зазначу, що це статистика лише офіційно зареєстрованих громадян, неофіційні дані – приблизно 3 млн.

Коли Україна достатньо розвине напрям виробництва водню та почне експортувати його у країни Європи, наші громадяни отримають майже півмільйона нових робочих місць. Створення нових підприємств із виробництва водню та його транспортування сприятиме значному зменшенню таких песимістичних цифр. Перші проекти почнуть будуватися вже у 2022 році, відповідно, тоді й з’являться перші нові робочі місця.

Це особливо актуально для величезного кластера спеціалістів із професійно-технічною освітою: інженерів-енергетиків, інженерів газотранспортної системи, спеціалістів з обслуговування обладнання, експертів із металообробки, зварювання тощо. На жаль, за останні роки такі цінні спеціалісти все частіше обирають працевлаштування за кордоном через відсутність робочих місць у рідній країні.

Не можна забувати про не менш важливий факт: розвиток водневої енергетики зробить нас незалежними від російського газу. Нещодавно Володимир Зеленський правильно зауважив, що Північний потік-2 – це зброя РФ проти енергонезалежності країн. Історія повторюється, тому демократичні держави знову можуть зіткнутися з газовим шантажем РФ, і водень може нам допомогти його уникнути.

Можливість більше заробляти, мати міцне здоров’я завдяки екологічному благополуччю та володіти ресурсами для розвитку – мрія будь-якої прогресивної країни. Розвиток водневої енергетики — це світовий тренд, для впровадження якого в нашій країні є усе необхідне. І чим швидше ми зосередимося на розвитку цього напряму, тим раніше знизимо рівень безробіття та покращимо економічне становище України.

Автор: Олександр Рєпкін, президент енергетичної асоціації Українська воднева рада

Джерело ФАКТИ. ICTV
2021-09-08 20:42:42

Back to top button