Україна і світ

Як українцям подати декларацію про доходи в Німеччині: процедура

Українські біженці, які наразі перебувають за кордоном зобов’язані подати декларацію про доходи у країні свого тимчасового перебування.

Це мають зробити біженці, які зараз знаходяться у Польщі, Німеччині, Чехії та інших країнах ЄС.

Навіщо українцям подавати декларацію про доходи в Німеччині, як це працює та як сплачувати податки – читайте в матеріалі Фактів ICTV.

Декларація про доходи у Німеччині

Подавати декларацію потрібно тим українцям, які продовжують вести в Україні бізнес або працюють на українські компанії дистанційно.

Причому документ подається, попри те, що аналогічний документ було подано в Україні.

Наприклад, ситуація з тими українськими біженцями, які знайшли собі роботу у Німеччині простіша. Адже з їхніх зарплат сплачуються податки, і місцева влада не має до них питань.

Однак після закінчення 180 днів перебування в країні, усі біженці автоматично набувають статусу податкових резидентів і зобов’язані сплачувати податки з усіх доходів, які вони отримують.

Тобто, навіть якщо ви дистанційно працюєте в українській компанії (яка і сплачує вам зарплату), але перебуваєте у Німеччині, то ви зобов’язані подати декларацію про доходи.

Аби не відбувалось подвійного оподаткування ваших доходів (спочатку в Україні, а потім і в Німеччині) між Україною та 74 країнами були підписані Угоди про уникнення подвійного оподаткування.

Таким чином, українці, які сплатили податки у себе на батьківщині, отримують довідку про сплату податку з доходів.

Однак у Німеччині вони мають заповнити декларацію про доходи, в якій буде започатковано спеціальну ставку податку, передбачену договором.

Тобто навіть якщо ви сплатили податки в Україні, декларацію про доходи все одно доведеться подавати в Німеччині.

Насправді, подання декларацій – це обов’язкова процедура для країн ЄС, особливо, якщо іноземець (у нашому випадку, українець) після закінчення 180 днів перебування в країні отримує статус податкового резидента.

Оскільки, усі українці які перебувають в Німеччині понад 180 днів отримали цей статус, вони зобов’язані звітувати перед фіскальними органами країни за всі свої доходи, за якими раніше не було сплачено податків.

Чи мають біженці сплачувати податки і в Україні

Якщо українець працевлаштований у Німеччині, то він має подати в Україні до 1 травня наступного року річну декларацію про доходи, зокрема отримані за кордоном

В результаті, на такий закордонний дохід особа має доплатити в Україні:

  • ПДФО – якщо ставка сплаченого за кордоном податку нижча 18%. Слід зауважити, що у більшості країн ЄС ставка податку вища 18%, і тому ПДФО доплачувати не потрібно;
  • військовий збір – 1.5%.

Якщо українець працює дистанційно та отримує дохід від української компанії, а також перебуває в Німеччині понад 180 днів, то іноземний податок Німеччині застосовується до української зарплати.

У такому випадку, особа повинна буде звітувати про доходи до податкової служби Німеччини та сплачувати податок, згідно з місцевими процедурами.

Оскільки український працедавець буде продовжувати сплачувати податки за свого працівника, виникатиме подвійне оподаткування.

Для його уникнення, українець має подати в Україні до 1 травня наступного року річну декларацію про її доходи з вимогою до української податкової служби про повернення надлишково сплаченого ПДФО та додати довідку про сплату податку.

Як подати декларацію у Німеччині

Існує три варіанти заповнення податкової декларації:

  • звернутися у Німеччині в консультанта Steuerberater або до спеціалізованого адвокату Fachanwalt für Steuerrecht. В пошуковому рядку просто введіть відповідні слова та індекс міста. Така послуга платна.
  • заповнювати самостійно за допомогою спеціальної програми або онлайн. Цей варіант підійде тим, хто досконало знає німецьку.
  • самостійно взяти формуляри, або завантажити з сайту Податкової служби. Формуляр слід заповнити, підписати та відправити в податкову поштою.

Також є більш сучасний варіант – відправити звітність прямо на сервер податкової через ELSTER.

Після подання декларації, працівник податкової перевіряє ваші документи та відправлені папери. Якщо чогось не вистачатиме, вам надішлють повідомлення з проханням надіслали додаткові папери.

Після перевірки усіх даних, вам мають надіслати висновок – Steuerbescheid.

Для отримання детальної інформації про різні види податків у Німеччині дивіться Податкову систему Німеччини.

На сайті brutto-netto-rechner.info ви знайдете калькулятор податків у Німеччині. 

Що буде, якщо не подати декларацію

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

На сайті Handbook Germany зазначається, що за не подачу декларації, може загрожувати накладання адміністративного штрафу.

– Податкова інспекція може призначити адміністративний штраф. Розмір штрафу зазвичай становить від €100 до €500, – зазначають фахівці Handbook Germany.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2022-09-14 17:25:26