Україна і світ

Як правильно засівати на Старий Новий рік 2025


Старий Новий рік багатий на традиції. За старим стилем цей день збігався зі святом Василя, тож наші пращури в це свято засівали.

Life. Факти ICTV розкажуть, якими звичаями користувалися наші предки на Старий Новий рік, а також традиції та заборони.

Коли та хто може засівати

Засівати в українців заведено на свято Василя – 1 січня (за новим стилем) або 14 січня (за старим стилем).

Традиційно засівати по хатах ходили лише представники чоловічої статі — дорослі, юнаки та хлопчики. З самого ранку заведено збиратися групами та ходити вулицями, заглядаючи у кожний будинок.

Якщо господар їх впускав на поріг — всі кімнати рясно засівали, співаючи традиційні вірші. Наприклад — Сію, сію посіваю, з Новим роком вас вітаю. Чим раніше прийде посівальник, тим більше удачі, щастя та добробуту буде у господарів. При собі в посівальників мають бути мішечки з будь-яким зерном, наприклад, пшеницею, ячменем, гречкою або рисом.

Як подяку добрим хлопцям дають солодку випічку, цукерки, фрукти або трохи грошей. А після їх відходу зерно не можна підмітати до самого присмерку.

Посівання на Старий Новий рік – це давній обряд, який проводили наші предки, щоб збільшити урожай наступного року. Зараз посівальники переслідують більш розважальні цілі, але традиції залишаються традиціями.

Чим посівають на Старий Новий рік і що потрібно робити

Спочатку посівати було прийнято заради збільшення врожаю — господареві будинку це тільки на руку. Засівали зазвичай пшеницею, але рідко використовували й інші крупи — ячмінь, гречку чи рис. Так, заборонялося засівати голими руками – обов’язково мають бути рукавиці.

З собою хлопці носили два мішки – один для крупи, а другий для солодощів та іншої їжі від господарів. Йдеться про випічку, цукерки, фрукти, і навіть гроші. Отримані за посівання частування зазвичай розділяли порівну, а гроші могли віддати на церкву.

Зерно, яке було розсипане по кімнаті, заборонялося підмітати до вечора. Інакше обряд виявиться марним.

І якщо зараз обряди втрачають свою актуальність, багато хто досі вшановує традиції, якими жили наші предки. Українці свято вірять, що подібні звичаї та традиції принесуть щастя у родину.

Посівалки на Старий Новий рік 2025

Сію радість я і сміх –
З Новим роком вас усіх!
Щедро посіваю житом –
На врожайне, тепле літо.
Ще посиплю і пшениці –
Хай вдаються паляниці.
Зійде зірка з висоти –
Господарю, пригости!

***

Житом, житом із долоні,
По долівці, по ослоні,
Засіваю в вашій хаті –
Будьте дужі та багаті!
Щоб збулося все нівроку –
З новим щастям, з Новим роком!

***

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Сію, вію, посіваю,
З Новим роком Вас вітаю!
Не на рік і не на два,
А на многії літа!

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-31 17:00:00