Як підтвердити стаж набутий за кордоном у 2025 році: основні зміни

16 травня Кабінет міністрів України ухвалив Постанову №562, якою дозволяється при визначенні права на пенсію в Україні включати страховий стаж, набутий українцями за кордоном.
Як підтвердити стаж роботи за кордоном при призначенні пенсії в Україні — читайте в матеріалі Фактів ICTV.
Який потрібен страховий стаж для призначення пенсії за віком у 2025 році
Мінсоцполітики зазначає, що тривалість страхового стажу безпосередньо впливає на розмір пенсії. Так чим довше людина сплачує страхові внески, чим більшим є їхній розмір тим більшою буде пенсія.
Вік можливого виходу на пенсію залежить від тривалості страхового стажу. Так щоб вийти на пенсію необхідно мати:
- не менше 32 років — в 60 років;
- від 22 до 32 років — в 63 роки;
- від 22 до 15 років — в 65 років.
Стаж роботи за кордоном при призначенні пенсії: основні зміни
Розмір пенсії українців залежить від страхових внесків, сплачених в Україні (Закон № 3674).
Раніше в Україні для призначення пенсії враховували тільки стаж, набутий в Україні. Виняток становили країни, з якими Україна мала ратифіковані угоди щодо врахування стажів. Але тепер, згідно з Постановою №562, якщо людина працювала за кордоном, то її стаж також враховуватимуть при визначенні права на пенсію.
Наприклад, якщо особа пропрацювала в Україні 25 років і ще 5 років за кордоном, то до прийняття постанови, вона б не мала права на призначення пенсії за віком. Тепер вона зможе включити 5 років страхового стажу набутих за кордоном до свого страхового стажу в Україні.
Такі зміни у законодавстві встановлюють справедливість у призначенні пенсій для тих українців, які наразі працюють за кордоном. При поверненні в Україну вони будуть забезпечені усіма належними правами.
Також ухвалена Постанова №562 врегульовує підтвердження стажу для громадян, які набували свій стаж у РФ та Білорусі. З початком повномасштабного вторгнення будь-яка взаємодія з пенсійними органами даних країн була припинена, тож надати підтверджувальну довідку наразі неможливо. Через це українцям, які раніше працювали в цих країнах, при призначенні пенсії такі відомості не додавалися.
Проте тепер особа може декларативно підтвердити, що не отримує пенсію від органів країни-окупанта РФ чи Білорусі, і що вона несе юридичну відповідальність за надання правдивої інформації. Такого засвідчення людиною буде достатньо для призначення пенсії в Україні.
Як підтвердити стаж набутий за кордоном
Після ухвалення урядом постанови, дозволяється включати страховий стаж, набутий українцями за кордоном, для визначення права на пенсію за віком в Україні.
Тобто тепер до цього стажу зараховуватиметься офіційна робота в іноземних країнах, навіть з якими Україна не укладала відповідних міжнародних угод.
Для цього потрібно лише надати офіційні документи та підтвердити наявність такого стажу.
Щоб під час оформлення пенсії за віком в Україні офіційний трудовий стаж набутий людиною за кордоном було враховано, необхідно подати документи, які це підтверджують (виписки, довідки тощо).
У разі відсутності таких документів або недостачі Пенсійний фонд України звертатиметься до компетентних органів інших держав через міністерство закордонних справ.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-05-20 14:23:00