Україна і світ

Як ефективно робити домашнє завдання. Поради і правила

Домашнє завдання – давній предмет для суперечок серед батьків та педагогів. Існує безліч стереотипів щодо правильного часу та способу виконання уроків. Як виконувати домашнє завдання з дитиною, аби робота була ефективною?

У чому проблема

Існують норми, які пояснюють, скільки часу має тривати виконання домашнього завдання у школярів. Для молодшої школи це 1,5-2 год., а для старших класів – 2,5-3 год. Але дуже часто цього часу просто не вистачає.

50% батьків зізнаються, що хотіли б, аби їхнім дітям задавали менше домашньої роботи. А 40% кажуть, що регулярно сваряться з дітьми через уроки. Щоб встигати все і не конфліктувати, існують правила, яких потрібно дотримуватись вдома.

Поради і правила

Оберіть час. Найбільш продуктивний час для роботи над домашнім завданням починається о 15.00. Але для кожного школяра він може відрізнятися, тож краще орієнтуватися на реакцію дитини. Спробуйте різні часові відрізки і дізнайтеся, який із них найбільш комфортний. Потім регулярно починайте навчання у цей час, щоб виробити звичку.

Робіть паузи. Почніть із найскладнішого предмета і поступово рухайтесь до простіших. Це дозволить учню працювати більш сфокусовано. Також не забувайте про невеликі паузи на 5-10 хв. у процесі навчання. Вони корисні, але слідкуйте, щоб перерва не затягнулася.

Наведіть лад на робочому місці. Прослідкуйте, щоб дитина працювала у спокійному місці та не відволікалася. Зведіть до мінімуму всі зайві предмети на робочому місці: іграшки, книги, смартфон та інше.

Дійте за планом. У старшому віці, коли “домашки” стає більше, у школярів з’являється тривога, що вони не встигнуть виконати всі завдання. Аби побороти її, складіть приблизний план роботи. Оберіть пріоритетні предмети, які потрібно вивчити передусім, та розташуйте за часом. Так учень побачить масштаб завдання і психологічно підготується до виконання.

Що робити батькам?

Не виконуйте завдання самі. Батьки часто зацікавлені у швидкому виконанні, тому беруть на себе цю задачу. Насправді ж це велика помилка, адже так дитина втрачає мотивацію працювати самостійно. Якщо ви відчуваєте втому, краще одноразово зменште контроль над дитиною, але збережіть атмосферу самостійності.

Не лякайте дитину результатом. Іноді батьки переоцінюють домашню роботу. У дитини складається враження, що домашні завдання важливіші за здоров’я та дозвілля, а це не так. Не сваріть дитину за погані результати, не ставте ультиматумів і не погрожуйте покаранням. Тоді учня домашні завдання не лякатимуть і даватимуться простіше.

Внесіть нагороду. Це додаткова мотивація для учня, але не варто нагороджувати його щоразу. Можна готувати подарунок за роботу у вихідні або гарні результати у кінці тижня. Нагороджуйте учня регулярно, але не за усі виконані завдання, адже це знецінює нагороду.

Автор: Віталій Шкіль, директор та співзасновник онлайн-школи математики

Джерело ФАКТИ. ICTV
2021-10-05 21:21:57

Back to top button