Як батькові оформити опікунство над дитиною 2024: куди звертатися та перелік документів
Опіка встановлюється над дітьми-сиротами та дітьми, які позбавлені батьківського піклування. Згідно з Цивільним кодексом України (ст. 58 ч.1), опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла 14 років, та фізичною особою, яка визнана недієздатною.
Факти ICTV дізналися в експерта, як оформити опікунство над дитиною батькові в Україні у 2024 році та чи можна це взагалі зробити.
Як батькові оформити опікунство над дитиною в Україні в 2024 році
Адвокат юридичної компанії Riyako&Partners Катерина Аніщенко зазначила, що оформлення опікунства рідним батьком над дитиною неможливе.
Якщо батько не позбавлений батьківських прав щодо неповнолітньої дитини, він вже є законним представником дитини (опікуном). Встановити опіку над рідною дитиною можна лише у випадку, якщо вона визнана рішенням суду недієздатною.
У разі, якщо батько є рідним для дитини, то можливе тільки встановлення місця проживання дитини, — зазначила адвокат.
Місце проживання дитини, яка не досягла 10 років, визначається за згодою батьків (згідно з Сімейним кодексом України, стаття 160). Місце проживання дитини, яка досягла 10 років, визначається за спільною згодою батька, матері та самої дитини. У разі, якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла 14 років, визначається нею самою.
Якщо під час розлучення мати та батько, які проживають окремо, не дійшли спільної згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, то, згідно з чинним законодавством, спір між ними може вирішуватися в суді або органом опіки та піклування.
Під час вирішення спору щодо місця проживання дитини до 14 років беруться до уваги: виконання батьками своїх обов’язків, особиста прихильність та думка дитини, вік дитини, стан її здоров’я тощо.
Звернення до суду відбувається шляхом подання позовної заяви та всіх необхідних документів тим з батьків, хто бажає, щоб з ним залишилася проживати дитина.
Під час розгляду справи в суді щодо місця проживання дитини має обов’язково бути присутній представник органу опіки та піклування. Останній подає до суду власний письмовий висновок на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків та інших осіб, які будуть проживати з дитиною.
Суд, своєю чергою, може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо вони суперечать інтересам дитини або є недостатньо обґрунтованими.
Також, якщо батько вже самостійно виховує дитину й бажає отримати відстрочку від мобілізації (згідно із Законом Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку), йому також може знадобитися встановлення місця проживання дитини та підтвердження самостійного виховування дитини віком до 18 років. У цьому випадку також можна звернутися до суду з відповідною заявою.
Як оформлюється опікунство над дитиною: куди звертатися та які документи необхідні
Як вже зазначалося, оформити опікунство рідним батьком над дитиною неможливо. Проте, можливо визначити її місце проживання.
Для визначення місця проживання дитини необхідно подати позовну заяву. Вона подається до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживання чи місцем перебування відповідача.
Перелік необхідних документів для подання заяви до суду:
- позовна заява;
- копія паспорта позивача;
- копія свідоцтва про розірвання шлюбу;
- копія рішення суду про розлучення;
- дві копії декларації про дохід позивача;
- довідка з місця проживання позивача та дві копії;
- характеристика з місця проживання позивача та її дві копії;
- характеристика з місця роботи позивача та її дві копії;
- довідка лікаря про стан здоров’я позивача та її дві копії;
- акт обстеження матеріально-побутових умов проживання та дві його копії;
- акт обстеження житла позивача на санітарно-епідеміологічний стан та дві його копії;
- епікриз (ПІБ дитини);
- квитанції про сплату судового збору;
- дві копії свідоцтва про державну реєстрацію ФОП (у разі необхідності).
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Розгляд судом справи про встановлення місця проживання дитини досить тривалий, за терміном може становити до пів року.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-18 17:18:00