Яйця по 17 грн для ЗСУ: п’ятьом фігурантам оголосили підозру

НАБУ і САП оголосили підозру п’ятьом фігурантам у справі про розкрадання 733 млн грн на закупівлях продуктів для ЗСУ у 2022-2023 роках за завищеними цінами. Про це Львівському порталу повідомили у пресслужбі НАБУ.
Про підозру повідомили п’ятьом людям: колишньому керівнику Департаменту Міноборони, власниці компаній-постачальниць, двом їхнім керівникам та фізичній особі.
Їм інкримінують розтрату (ч. 5 ст. 191 КК України), замах на розтрату (ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 191 КК України) та легалізацію коштів (ч. 3 ст. 209 КК України).
Правоохоронці не уточнюють імен фігурантів, але ZN.UA, журналісти якого першими писали про цю справу, кажуть, що мова йде про:
- постачальницю харчів Тетяну Глиняну;
- ексначальника департаменту Міноборони із речового забезпечення ЗСУ Богдана Хмельницького.
Журналісти пишуть, що НАБУ також вивчає роль колишнього заступника міністра оборони Вʼячеслава Шаповалова та колишнього міністра оборони Олексія Резнікова.
Встановлено, що у 2022-2023 роках закупівлі продуктів для армії проводилися через комплекти з каталогом на 409 найменувань. Основні продукти, як овочі, крупи, м’ясо, вода, становили лише 10% асортименту, тоді як спеції чи ягоди замовлялися рідко.
Ціна комплекту формувалася як середня вартість усіх позицій, що дозволяло завищувати ціни на ходові товари, наприклад картоплю, та занижувати на непотрібні, як черешня взимку.
У період із серпня по грудень 2022 року дві компанії, підконтрольні одній особі, отримали понад 733 млн грн надприбутків, що підтвердила експертиза.
Частину коштів вивели через дивіденди та фінансову допомогу пов’язаним фірмам. Ці гроші могли піти на купівлю готелів у Хорватії та іншої нерухомості. Вчиненню злочину сприяв посадовець Міноборони, який під час підписання договорів «не помічав» цінових аномалій у каталозі.
Після початку досудового розслідування у січні 2023 року та розголосу, зокрема про яйця по 17 грн за штуку, ціни на 11 найбільш затребуваних продуктів знизили, що запобігло розтраті 788 млн грн.
Також у НАБУ додали, що згодом Міноборони змінило порядок закупівель, запровадивши пілотні проєкти.
Слідство триває, встановлюються інші причетні.
Передісторія
Скандал із закупівлями продуктів для ЗСУ почався в січні 2023 року після публікації матеріалу видання Zn.ua. У розслідуванні йшлося про угоду Міноборони з ТОВ «Актив компані» на 13,16 млрд грн для забезпечення харчування частин у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській і Черкаській областях.
Зазначалося, що яйця коштували 17 грн за штуку, картопля – 22 грн за кілограм, тоді як у магазинах Києва ціни на той час складали 7 грн і 8-9 грн відповідно.
Пізніше Міноборони відреагувало на це розслідування, назвавши матеріал маніпулятивним і пообіцявши звернутися до СБУ. Відомство повідомило про внутрішню перевірку і звернення ексміністра Олексія Резнікова до комітету Верховної Ради для розгляду ситуації з НАБУ і ДБР.
Водночас Резніков вважав, що ціллю появи цієї інформації є спроба підірвати довіру до Міноборони, адже «жодної фактичної складової у претензіях немає, крім маніпуляцій». Натомість яйця по 17 грн, за його словами, – це «звичайна технічна помилка, яку зробив постачальник». Мовляв, він вказував ціну за вагу яєць, а не за штуки.
Згодом тодішній заступник міністра В’ячеслав Шаповалов подав у відставку на тлі скандалу через закупівлі за завищеними цінами продуктів для військових, а за ним звільнили тодішнього директора департаменту закупівель Богдана Хмельницького.
Вже у лютому 2024 року НАБУ підтвердило корупційну схему, яка дозволяє значно завищувати ціни на певні категорії продуктів.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Фото: НАБУ, Zn.ua
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-04-02 16:31:00