Вже не «обмежено придатний»: як пройти ВЛК за один день
Цього вимагає Закон України від 21.03.2024 № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист».
Вимога Закону — не примха: хочу йду, а хочу — ні. Невиконання норми про своєчасне проходження ВЛК — це порушення правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, за яке може бути накладено штраф у розмірі від 17 000 до 25 500 грн.
Хоча Міноборони запевняє, що якщо особа зі статусом «Обмежено придатний» не пройде повторний огляд до 5 лютого, електронний військово-обліковий документ в Резерв+ залишиться без змін, ризикувати все ж не варто — краще виконати вимоги Закону й убезпечити себе від штрафних санкцій.
Хочу розповісти про особистий досвід проходження ВЛК у січні 2025 року в одному із районних ТЦК і СП у м. Києві. Тому зроблені спостереження та поради в жодному разі не можуть бути екстрапольовані на всі центри комплектування та соціальної підтримки в Україні.
ВЛК можна пройти за один день
З’явитися до ТЦК і СП для проходження ВЛК з метою визначення придатності до військової служби «обмежено придатним» можна зранку у будь-який день — час ще є. Повістка для цього не потрібна. Не обов’язково, але краще бути зареєстрованим на цей день у електронній черзі.
У ТЦК ви отримаєте направлення на проходження медогляду, обхідний лист і алгоритм подальших дій.
Якщо ВЛК працює просто в будівлі ТЦК і СП, як у моєму випадку, то військовозобов’язані, які мають на руках усі необхідні актуальні медичні висновки щодо своїх хвороб, можуть пройти комісію за один день. Але, коли йдете до ТЦК, краще не планувати на цей день більше нічого, бо процес може неочікувано затягнутися, а до завершення необхідних процедур ви не зможете вийти з приміщення.
Проте, ВЛК може працювати в окремому приміщенні чи взагалі в одній із цивільних лікарень. Запис на ВЛК у цивільні медзаклади відбувається через медичний застосунок. На потрібну сторінку цього застосунку можна перейти через QR-код, який нададуть у ТЦК і СП. Тоді процес через об’єктивні причини (записатися і прибути до медзакладу) займе більше часу.
Наразі Міноборони впроваджує реформу ВЛК і скоро має з’явитися можливість надіслати запит на направлення на ВЛК через мобільний застосунок Резерв+, отримати сповіщення з деталями та вирушити до закладу охорони здоров’я, вказаному в направленні, без необхідності відвідувати ТЦК.
Якщо у вас є захворювання, через які свого часу ви були визнані «обмежено придатним до військової служби» або «непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час», то з’являтися на ВЛК взагалі без жодних медичних документів не варто. Потрібно мати бодай якусь виписку із діагнозом. Краще — зроблену нещодавно.
Додаткове обстеження — це необхідність, але лотерея
Якщо медичні висновки зроблені давно (під час проходження ВЛК попереднього разу чи раніше) — вас швидше за все відправлять на обстеження до профільного спеціаліста з електронним направленням і повісткою на продовження проходження ВЛК через кілька днів.
Додаткове обстеження має актуалізувати дані про ваш стан здоров’я. І саме тут розпочинається справжній квест, адже електронний запис до лікарів у державних лікарнях — це лотерея. А обстеження може включати необхідність відвідати кількох фахівців чи зробити аналізи. Черги до деяких спеціалістів заповнені на місяць вперед і тут уже — як пощастить. Можливо, щоб не чекати, доведеться йти на платний прийом.
Мені пощастило записатися за електронним направленням до державного закладу поза чергою завдяки тому, що постійно консультуюся в лікаря і мав на руках повістку з ТЦК. Взагалі, повістка на проходження ВЛК — це вагомий аргумент для будь-якої цивільної лікарні, адже військовослужбовці та мобілізовані там обслуговуються поза чергою (навіть під час проходження ВЛК) і для прискорення додаткового обстеження він може реально допомогти. Але, на жаль, він не завжди спрацьовує, тож очікувати на прийом поза чергою всюди не варто.
З’ясувати та зафіксувати медично встановлені факти, зробити висновок та ухвалити постанову
Коли висновок лікаря про ваш актуальний стан здоров’я на руках — можете знову йти до лікаря ВЛК, який направляв на додаткове обстеження. Саме він зафіксує діагноз, за яким голова ВЛК визначить ступінь придатності до військової служби.
У підсумку весь процес із додатковими обстеженнями у мене зайняв 10 днів. Для порівняння, коли я проходив ВЛК 2021 року — це тривало майже 1,5 місяця. Тож, прогрес очевидний.
У законодавстві про військовий обов’язок і військову службу більше немає визначення «обмежено придатний». Наразі в більшості випадків щодо осіб, які мають серйозні хвороби, приймаються постанови «придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони» (принаймні такий висновок напрошується після розмов у черзі кількох десятків військовозобов’язаних, які проходили ВЛК разом зі мною, як першого, так і другого дня).
Зрештою, саме в цьому й полягає робота ВЛК: з’ясувати та зафіксувати медично встановлені факти, на підставі яких зробити висновок щодо придатності та ухвалити відповідну постанову.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-01-27 06:40:00