Львівський портал

ВРУ таки ухвалила скандальний законопроєкт, який ліквідовує незалежність САП і НАБУ

На засіданні 22 липня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні скандальний законопроєкт, який підпорядковує генеральному прокурору Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру та Національне антикорупційне бюро.  «За» проголосували 263 народні депутати, про це повідомив нардеп Ярослав Железняк.

«Парламент проголосував в цілому за законопроєкт №12414 і по факту ліквідував всю незалежність НАБУ та САП. Ми блокували трибуну і не голосували за цей зашквар. Але мені дуже гидко та соромно за людей в залі, які з народних депутатів за шість років скотилися до цього», – прокоментував Ярослав Железняк.

Він додав, що вносив пропозицію зняти з розгляду цей законопроєкт, але вона не пройшла.

Зрештою 263 народні депутати України проголосували за, 13 були проти і стільки ж утрималися. Ще 35 парламентарів не брали участі у голосуванні.

Але зібраних голосів все одно вистачило для ухвалення скандального законопроєкту у цілому. Проти нього публічно виступили проти САП і НАБУ, а також низка політиків й громадських діячів.

«Це руйнація антикорупційної інфраструктури України»

Як пояснювали в НАБУ, після ухвалення законопроєкту №12414 керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури де-факто стає номільною фігурою, а Національне антикорупційне бюро втрачає свою нележність і перетворюється на підрозділ генпрокуратури.

Натомість генеральний прокурор України матиме виключні повноваженнями отримувати доступ та витребовувати будь-яке провадження НАБУ і САП, а також передавати його іншому органу досудового розслідування. Якщо ж виникне спір про підслідність між НАБУ та іншими органами досудового розслідування, то його вирішуватиме виключно генпрокурор.

Крім того, генпрокурор також зможе закривати справи щодо найвищих посадових осіб держави, додають у САП. Він же й підписує підозри топпосадовцям.

І НАБУ, і САП одностайно заявляли: якщо цей законопроєкт ухвлять, це буде руйнуванням всієї антикорупційної інфраструктури України, вибудуваної з 2015 року.

У Центрі протидії корупції, який теж критикував і виступав проти законопроєкту, заявили, що Україну повернули у часи Януковича та знищили ключові антикорупційні реформи в Україні.

«Законопроєктом №12414 президент Зеленський повертає нас в часи Януковича. Зокрема, підпорядковує НАБУ і САП генпрокурору, дає можливість забирати в них будь-які справи і керувати розслідуваннями. За таких умов в НАБУ/САП/ВАКС не має жодного сенсу – генпрокурор Зеленського зупинить розслідування щодо усіх друзів президента. Відповідно, немає жодного сенсу в електронному декларуванні, покаранні за незаконне збагачення, спецконфіскації та всіх інших антикорупційних реформах», – прокоментували у Центрі протидії корупції.



Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-07-22 13:46:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин