Виплати курсантам, індексація пенсій та ліміти на перекази: що зміниться у 2025 році
У березні 2025-го відбудеться чергова індексація пенсій, також наступного року може запрацювати накопичувальна пенсійна система, якщо парламент ухвалить відповідний закон.
Заплановано підвищення виплат курсантам військових вишів, а вчителі уже з 1 січня отримуватимуть доплату до зарплати, яка вдвічі збільшиться з 1 вересня.
Зміни очікуються і в деяких питаннях мобілізації. Зокрема, в університетах запроваджується базова загальновійськова підготовка, а замість строкової служби буде базова військова.
До 4 лютого громадяни, які раніше були визнані обмежено придатними до служби, мають пройти повторний медогляд.
Про ці та інші зміни, які чекають на українців у 2025 році, – детальніше у матеріалі на Фактах ICTV.
- Пенсійна реформа
- Індексація пенсій-2025
- НМТ: які зміни у 2025
- Тарифи на комунальні послуги
- Субсидія на оренду житла для ВПО
- Ліміти на перекази: зміни у 2025
- Нові податки для ФОПів
- Репарації за злочини РФ
- Нова система оцінювання після ліквідації МСЕК
- Розширення програми Доступні ліки
- Масштабні зміни у Сухопутних військах ЗСУ
- Електронні направлення на ВЛК у Резерв+
- Повторний медогляд для обмежено придатних до служби
- Підвищення виплат курсантам
- Запровадження базової військової підготовки у вишах
- Доплати вчителям у два етапи
- Безкоштовне харчування школярів
- Нові правила в’їзду в ЄС
Пенсійна реформа
У 2025-му може запрацювати накопичувальна пенсійна система, якщо Верховна Рада у новому році ухвалить проєкт відповідної реформи.
Документом передбачено запровадження бальної системи з 1 липня 2025 року.
Пенсія складатиметься з двох частин: базової (30% від мінімальної зарплати з урахуванням податків) і страхової, що визначається за новою формулою, в якій зникають коефіцієнти стажу і зарплати.
Експерти кажуть, що головне – порахувати, скільки у людини балів, а потім помножити на вартість бала.
Детальніше про те, що може змінитися для українців у разі схвалення пенсійної реформи, – читайте у матеріалі Фактів ICTV.
Індексація пенсій-2025
У держбюджеті України на 2025 рік закладено індексацію пенсій, яка, згідно з законом, має відбутися у березні, зокрема це стосується найнижчих виплат.
Це підтвердив наприкінці року і прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
За прогнозами аналітиків, перерахунок буде здійснено відповідно до рівня інфляції від 13% до 17%.
У Комітеті Верховної Ради з питань бюджету кажуть, що мінімальна індексація становитиме 100 грн, максимальна – 1 500 грн, а люди віком від 70 до 80 років матимуть право на додаткову надбавку від 300 до 570 грн.
Ще одне підвищення пенсій для деяких категорій пенсіонерів Мінсоцполітики анонсувало на літо, але це можливо лише після змін до законодавства.
НМТ: які зміни у 2025 році
Згідно з наказом Міносвіти, національний мультипредметний тест (НМТ) для всіх абітурієнтів, що планують вступати до вишів України, у 2025 році заплановано провести у формі комп’ютерного тестування протягом 14 травня – 25 липня.
НМТ міститиме два блоки: основний, до якого увійдуть три обов’язкові предмети (українська мова, математика та історія України) і додатковий – на вибір (українська література, іноземна мова (англійська, іспанська, німецька, французька), біологія, фізика, хімія та географія).
Тестування проходитиме в один день у два етапи:
- під час першого (120 хвилин) потрібно буде виконати завдання з української мови та математики;
- під час другого (теж тривалістю 120 хвилин) – з історії України та навчального предмета на вибір.
Між етапами буде 20-хвилинна перерва.
Хоча модель НМТ 2024 року і буде збережено, однак у 2025-му заплановано деякі зміни. Так, у тесті з історії України будуть завдання за увесь курс, тому учасникам тестування, окрім питань, що стосуються подій другої половини XVI – початку ХХІ століття, треба підготуватися і з інших тем.
Державна підсумкова атестація (ДПА) для учнів 4, 9 та 11 класів скасована.
Тарифи на комунальні послуги
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль запевнив, що до кінця опалювального сезону, тобто до 30 квітня 2025 року, тарифи на газ, опалення, електрику та водопостачання не підвищуватимуться.
Він пояснив, що незмінність комунальних тарифів входить до одного з ключових пунктів державної програми Зимова підтримка.
Що буде надалі з цінами на комунальні послуги, наразі не відомо.
Субсидія на оренду житла для ВПО
З кінця січня 2025 року внутрішньо переміщені особи зможуть скористатися новим інструментом підтримки з боку держави – субсидією на оренду житла.
27 грудня Кабмін ухвалив постанову № 1507, завдяки якій ВПО на всій території країни матимуть право на таку допомогу (раніше планувалося 9 регіонів).
Хто з переселенців може скористатися субсидією на оренду житла:
- ВПО, які перемістились до будь-якого регіону, підконтрольного Україні, за умови, що фінансово-майновий стан родини відповідає критеріям постанови;
- родини, які орендують житло і витрачають на оренду понад 20% своїх сукупних доходів (раніше планувалось, що цей поріг становитиме 30%).
Ця допомога призначатиметься за аналогією з житловою субсидією.
Розмір субсидії на оренду розраховуватиметься індивідуально для кожної сім’ї ВПО.
На її розмір впливатимуть рівень доходу, кількість членів родини та вартість оренди житла в регіоні.
Але призначатиметься така субсидія лише за наявності договору оренди.
Типовий договір можна буде отримати і підписати у відділеннях Пенсійного фонду або онлайн на сайті ПФУ.
Причому держава компенсуватиме власникам житла податки, що мають бути сплачені з доходу, отриманого від оренди (ПДФО та військовий збір, а ФОПам – ставку єдиного податку, виходячи з розміру соціальної вартості оренди).
Звертатися за призначенням субсидії на оренду житла ВПО можуть з 29 січня.
Ліміти на перекази: зміни у 2025-му
У новому році найбільші банки запровадять нові обмеження на грошові перекази для певних категорій клієнтів.
Рішення про встановлення лімітів ухвалюватиметься індивідуально для кожного клієнта з урахуванням рівня ризику, пов’язаного з його фінансовими операціями, та наявності підтверджених джерел доходів.
Згідно з укладеним меморандумом, до клієнтів, віднесених до категорії високого ризику, застосовуватимуться посилені заходи фінансового моніторингу. Для них, за відсутності документального підтвердження джерел доходів, встановлюється місячний ліміт на перекази у розмірі 50 тис. грн.
Для інших клієнтів, які також не мають підтверджених доходів, ліміти на перекази будуть поступово зменшуватися:
- з 1 лютого – до 150 тис. грн;
- з 1 червня – до 100 тис. грн.
Встановлені обмеження поширюються як на перекази між картками, так і на перекази за міжнародними банківськими рахунками (IBAN).
Нові податки для ФОПів
З 1 січня зростуть ставки єдиного податку, єдиного соціального внеску (ЄСВ) та військового збору для фізичних осіб — підприємців згідно з законом №9319, підписаним 25 грудня президентом Володимиром Зеленським.
Зокрема, військовий збір становитиме:
- 1% від доходу – для платників єдиного податку III групи;
- 10% від мінімальної зарплати (800 грн на місяць) – для платників єдиного податку I, II та IV груп.
Репарації за злочини РФ
У Мінцифри кажуть, що у 2025 році українці зможуть подати заяву про репарації за будь-які злочини РФ.
Йдеться про відшкодування збитків за 45 категоріями, які охоплюють наслідки російської агресії.
Українці з початку квітня 2024 року мають змогу через Дію подавати заяви до міжнародного Реєстру збитків, завданих агресією РФ. На початковому етапі йшлося про пошкоджене та зруйноване житло.
Тепер з’явиться можливість подати заяви на відшкодування для тих, хто вимушено залишив дім, за шкоду життю, здоровʼю, тортури та сексуальне насильство тощо.
Наразі завершуються юридичні та технічні підготовчі питання, щоб забезпечити доступ до подання заяв уже в першій половині 2025-го.
Нова система оцінювання після ліквідації МСЕК
З 1 січня МСЕК повністю зникне – замість неї інвалідність встановлюватимуть експертні комісії лікарів-практиків.
Це нововведення має посилити контроль над усіма етапами обстеження, мінімізувати ризики виникнення помилок та унеможливити корупцію.
Що зміниться:
- експертні команди проводитимуть оцінювання в електронній системі, яке враховує реальні потреби людини;
- команди фахівців формуватимуться автоматично за принципом випадковості, а дані лікарів і пацієнтів залишатимуться прихованими до моменту оцінювання;
- рішення експертних команд можна оскаржувати в Центрі оцінювання функціонального стану, до складу яких входитимуть лікарі з державних закладів охорони здоровʼя з усієї країни;
- усі довідки та документи, видані МСЕК до 1 січня 2025 року, залишаються чинними, вони й надалі будуть підставою для отримання соціальних гарантій, прав, пільг, пенсій, компенсацій та інших виплат протягом терміну дії документів.
Крім того, залишатимуться чинними документи для людей з безстроковим статусом інвалідності, а для решти, чий повторний огляд припадає на час впровадження нової системи, термін повторного огляду подовжується на пів року.
Розширення програми Доступні ліки
З липня 2025-го всі аптеки мають укласти договір з Національною службою здоров’я України за програмою Доступні ліки. Відповідне рішення ухвалено на засіданні уряду 13 грудня, повідомив глава МОЗ Віктор Ляшко.
Окрім того, за його словами, до переліку додадуть ще понад 30 нових діючих речовин, зокрема комбіновані лікарські засоби для лікування:
- серцево-судинних захворювань;
- ревматологічних (ревматоїдного артриту);
- неврологічних (включно з мігренями);
- очних та ендокринологічних хвороб (наприклад, гіпотиреозу).
Вперше до програми Доступні ліки увійдуть препарати у формі крапель і мазей, а також ліки для дітей.
Вже зараз аптеки, розташовані на території або всередині закладів охорони здоровʼя, зобов’язані працювати за цією програмою.
Для жителів сіл, прифронтових та віддалених регіонів передбачено доставку ліків через Укрпошту та мобільні аптечні пункти, які вже функціонують у 13 областях.
Масштабні зміни у Сухопутних військах ЗСУ
Новий командувач Сухопутних військ Михайло Драпатий анонсував масштабні зміни, здатні вплинути на ситуацію на фронті на користь України.
Вони плануються у питаннях рекрутингу та військової підготовки, запровадженні новітніх технологій та цифровізації процесів, а також системі управління, логістиці та соціальній підтримці військових.
Тобто Сухопутні війська ЗСУ мають стати високотехнологічними, гнучкими та адаптивними. Детальніше – у матеріалі на Фактах ICTV.
Електронні направлення на ВЛК у Резерв+
До кінця лютого 2025 року Міноборони планує запустити електронні направлення на проходження військово-лікарської комісії у застосунку Резерв+ без необхідності відвідувати ТЦК.
При цьому рішення ВЛК надходитимуть в електронній формі до інформаційно-комунікаційних систем МОУ, зокрема реєстру Оберіг.
У майбутньому військовозобов’язані зможуть проходити медогляд у будь-якому зручному цивільному закладі, визначеному у переліку, на власний вибір.
Повторний медогляд для обмежено придатних до служби
До 4 лютого 2025 року громадяни, які раніше були визнані обмежено придатними до служби у війську, мають пройти повторний медогляд – тобто протягом дев’яти місяців з моменту набуття чинності закону № 3621-IX (з 4 травня 2024 року).
Після такого огляду ВЛК може надати один з таких статусів:
- непридатний до служби з виключенням з військового обліку;
- непридатний з переоглядом (через 6 місяців або 6-12 місяців);
- тимчасово непридатний (потребує лікування або лікування та відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків);
- придатний лише до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК, військових вишах, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони;
- придатний.
Підвищення виплат курсантам
У березні 2025 року Міноборони планує підвищити грошове забезпечення курсантів військових закладів вищої освіти.
Зокрема, курсанти 1-2 курсів отримуватимуть виплати на рівні мінімальної зарплати, яка наразі становить 8 тис. грн.
А грошове забезпечення курсантів 3-4 курсів, які прирівнюються до контрактної служби, перевищуватиме 20 тис. грн.
З урахуванням того, що мінімалка буде підвищуватись, грошове забезпечення курсантів також збільшуватиметься.
Запровадження базової військової підготовки у вишах
Згідно із законом про мобілізацію, який набув чинності у травні 2024-го, з 1 вересня 2025 року запроваджується базова загальновійськова підготовка у закладах вищої освіти усіх форм власності, для жінок – лише добровільно.
Окрім того, для чоловіків 18-25 років запроваджується базова військова служба замість строкової (п’ять місяців у мирний час, три – у воєнний час).
Проте тим, хто пройде БЗВП під час навчання у виші, вже не потрібно проходити базову військову службу.
Доплати вчителям у два етапи
Згідно з постановою Кабміну № 1286 від 8 листопада, з 1 січня кожен вчитель отримуватиме додаткову виплату у понад 1000 грн, а з вересня ця сума зросте вдвічі.
У документі педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти державної і комунальної форми власності визначено щомісячну доплату за особливі умови роботи:
- з 1 січня – у розмірі 1 000 грн (1 300 грн до сплати податків);
- з 1 вересня і до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, – у розмірі 2 000 грн (2 600 грн до сплати податків).
Розмір доплати визначається пропорційно до обсягу навчального навантаження та/або обсягу педагогічної роботи, що виконується вчителем. Ці кошти не підлягають оподаткуванню.
Безкоштовне харчування школярів
З жовтня 2024 року в українських школах запроваджують безкоштовне харчування для учнів 1-4 класів.
Кабмін наприкінці грудня розподілив між бюджетами громад 2,83 млрд грн державної субвенції 2025 на харчування учнів початкових класів, завдяки чому діти зможуть отримувати якісне харчування незалежно від місця проживання.
Водночас президент Володимир Зеленський ще у листопаді поставив завдання уряду, щоб у 2025 році всі школярі були забезпечені безкоштовним харчуванням.
Пізніше прем’єр Денис Шмигаль заявив, що планують поширити цю програму на всіх школярів, але наразі конкретні терміни не відомі.
Нові правила в’їзду в ЄС
Нові правила перетину кордону з ЄС, які мали запрацювати ще 10 листопада 2024 року, будуть впроваджуватися поетапно у 2025-му, проте конкретних термінів досі немає.
ЕЕS (Entry/Exit System) – автоматизована система, яка замінить ручне проставлення штампів у паспортах громадян, що в’їжджають на територію Євросоюзу.
Це стосується громадян всіх країн, які не є членами ЄС, зокрема й українців, незалежно від наявності візи чи безвізу.
Коли нові правила запрацюють, замість штампів у паспорті буде сканування обличчя та відбитків пальців.
Після завершення реєстрації інформація зберігатиметься у базі даних протягом трьох років, додатково їх не потрібно надавати.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Надалі під час кожного перетину кордону треба буде лише сканувати паспорт у терміналі самообслуговування.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-31 17:57:00