Відстрочка від мобілізації по догляду за батьками: кому надається та які документи потрібні
У 2024 році було внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період. Відповідно до постанови №930, змінився перелік документів, які мають надавати доглядачі для оформлення відстрочки.
Згідно зі статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, право на відстрочку мають військовозобов’язані, зайняті постійним доглядом за своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини / чоловіка), які за висновком експертної команди потребують такого догляду.
Факти ICTV дізнавалися у юристів Безоплатної правничої допомоги, які документи потрібні, щоб оформити відстрочку від мобілізації по догляду за батьками.
Відстрочка від мобілізації по догляду за батьками: як оформити
Відповідно до постанови №930, військовозобов’язані, які мають батьків І або ІІ групи інвалідності, не повинні встановлювати факт здійснення догляду, (вимогу містив пп. 13. додатку 5 порядку). Адже, за українським законодавством, дорослі діти, які мають непрацездатних батьків, зобов’язані їх утримувати і мають право на відстрочку.
Змінили механізм отримання акту про встановлення постійного догляду та строк його видачі. Відтепер для оформлення такого акту військовозобов’язаному не потрібно йти до ТЦК. Достатньо звернутися із заявою в довільній формі до органів місцевого самоврядування та районних держадміністрацій. Така заява розглядається протягом 10 календарних днів.
Перелік документів, щоб отримати відстрочку по догляду за батьками:
- У додатку 5 постанови Кабміну вказано, що до переліку документів входить свідоцтво про народження. Саме воно засвідчує, що в людини, яка потребує догляду, є родинні зв’язки з військовозобов’язаним.
- Документи, які підтверджують, що інший член сім’ї не може здійснювати догляд за людиною, не потрібні. Лише військовозобов’язаний чоловік, який доглядає за батьками дружини, повинен надавати інформацію щодо відсутності осіб, які можуть здійснювати догляд.
- Щоб отримати відстрочку по догляду за батьками, в обов’язковому порядку додається акт, який встановлює факт здійснення військовозобов’язаною особою постійного догляду, згідно з додатком 8. Але цей акт не повинні оформлювати особи, які отримують надбавку або компенсацію за догляд. Вони можуть пред’явити відповідні документи в ТЦК.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Якщо військовозобов’язаний є опікуном людини, яка визнана судом недієздатною, то потрібно додати рішення суду про те, що особа дійсно визнана недієздатною, а також витяг про призначення опікуна.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-20 17:29:00