Україна і світ

Від ООС до Курської операції: бойовий шлях 132 окремого розвідбатальйону ДШВ

132 окремий розвідувальний батальйон Десантно-штурмових військ ЗСУ створювався ще до повномасштабного вторгнення РФ і має великий досвід виконання бойових завдань у зоні проведення ООС, а із серпня 2024 року бере участь у Курській операції.

Що відомо про історію розвідувального підрозділу ДШВ та його бойовий шлях, читайте в матеріалі Фактів ICTV.

Історія 132 окремого розвідбатальйону ДШВ

Днем народження батальйону, який сформовано для ведення військової, повітряної та радіоелектронної розвідки в інтересах Десантно-штурмових військ, вважається 29 жовтня 2018 року.

Підрозділ базується в Житомирі.

На шевронах розвідників 132 ОРБ зображені золоті крила і меч архистратига Михаїла – покровителя Десантно-штурмових військ, а також лілеї – символ хоробрості, чистоти і шляхетності.

Фото: 132 ОРБ

23 жовтня 2021 року військова частина отримала бойовий прапор.

А 17 листопада 2022-го батальйон згідно з указом президента отримав почесну відзнаку За мужність та відвагу.

З нагоди шостої річниці створення батальйону командувач Десантно-штурмових військ ЗСУ, бригадний генерал Ігор Скибюк вручив воїнам-розвідникам державні нагороди та відомчі відзнаки.

Фото: ДШВ ЗСУ

З грудня 2018 року 132 окремий розвідувальний батальйон виконував бойові завдання в зоні проведення Операції об’єднаних сил (ООС) в Луганській та Донецькій областях.

А коли почалося повномасштабне вторгнення, розвідбатальйон брав участь у бойових діях на Житомирському, Київському, Донецькому, Харківському та Південному напрямках.

Участь 132 ОРБ у повномасштабній війні з Росією

З лютого 2022 року 132 окремий розвідувальний батальйон у повному складі виконує бойові завдання, проводить розвідку, організовуючи вдалі засідки та нальоти на підрозділи окупаційної армії.

Ще на початку повномасштабного вторгнення вони забезпечували розвідданими Сили оборони на території Житомирської області.

Зокрема, 28 лютого 2022 року бійці ОРБ на чолі з комбатом влаштували засідку, у яку потрапили військовослужбовці 29 армії РФ. Тоді двох із них вони взяли у полон та знищили дві одиниці техніки. Полонені підтвердили загибель командувача армії генерал-майора А. Б. Колесника, охорону якого вони забезпечували.

Крім того, батальйон проводив розвідку маршрутів висування ЗСУ для вибиття ворога з району Прип’яті, здійснивши пішу перевірку по всій протяжності маршруту – це близько 60 км по території, захопленій окупантами.

Надалі розвідники зі 132 ОРБ виконували бойові завдання в Донецькій та Харківській областях.

Вони також регулярно забезпечували переправу підрозділів ЗСУ через водні перешкоди, зокрема через річку Сіверський Донець.

Фахівці радіоелектронної розвідки та безпілотних авіаційних комплексів надавали дані про стан та місце розташування  військ РФ, їхніх планів та подальших дій з одночасним ураженням живої сили та техніки ворога з повітря.

Усе це в сукупності сприяло наступу наших військ на Харківському напрямку з подальшою деокупацією території.

Навесні 2023 року розвідники виконували завдання поблизу Хромового, Парасковіївки та Бахмуту Донецької області.

Тут вони сприяли стримуванню росіян, виявляли вогневі опорні пункти ворога для їх знищення артилерійськими підрозділами.

12 березня 2023-го розвідгрупа, здійснюючи прикриття інженерних підрозділів, під час мінування переднього краю оборони, виявила та знищила особовий склад ворога. Успішне виконання завдання унеможливило прорив ворога на визначеній ділянці.

А 14 березня того ж року на околицях Хромового розвідувальна група батальйону виявила та знищила два спостережних пункти противника.

Окремо варто згадати про роль роти безпілотних авіаційних комплексів.

28 березня 2023 року екіпаж БпЛА Лелека-100 під час виконання бойового завдання в околицях Парасковіївки виявив два ворожих танки Т-72Б, які було знищено артилерією за переданими координатами.

Упродовж декількох днів завдяки вмілим діям цієї роти було уражено скупчення вантажівок марок УРАЛ та КамАЗ у кількості трьох одиниць разом з особовим складом і боєкомплектом, а також ЗРК Панцир-С1.

З 14 травня 2023 року до 7 лютого 2024-го підрозділи 132 окремого розвідувального батальйону брали участь у контрнаступальній операції у складі ОУВ Таврія поблизу Роботиного та Вербового Запорізької області.

У серпні 2023-го розвідувальна група під час штурму подолала мінно-вибухові загородження і знищила передові позиції окупантів, вклинилась у їхню оборону. Скориставшись захопленими радіостанціями, розвідники визначили місце розташування інших вогневих позицій ворога.

Не знижуючи темпу штурмових дій, за 7 годин бою їм вдалося зачистити 1,5 км траншей противника та знищити значну кількість живої сили та вогневих засобів ворога, а також взяти в полон вісім російських десантників.

З 5 травня 2024 року 1 ротна тактична група батальйону виконувала бойові завдання на Покровському напрямку в районах населених пунктів Нетайлове та Карлівка Покровського району, а також Водяного Волноваського району Донецької області.

Тут воїнам вдалося знищити дві бронемашини, значну кількість живої сили та захопити чотирьох полонених, які надали важливу інформацію про місця розташування та плани ворога.

Також вони знищили російського офіцера зі складу командування окупаційної армії на цьому напрямку, що значно послабило організованість ворожих підрозділів.

Курська операція

Із 6 серпня 2024 року ротні тактичні групи батальйону беруть участь у рейдах на території Курської області РФ. Завдяки їхньому професіоналізму, знищено опорні пункти оборони противника.

Розвідгрупи батальйону також забезпечили рейдові дії, у результаті яких вдалося вибити противника з 10 населених пунктів: Суджа, Новоіванівка, Олешня, Гоголівка, Козача Локня, Богданівка, Руське Порічне, Дар’їно, Зелений Шлях та інші.

Крім того, вони захопили в полон вісім військовослужбовців ЗС РФ і танк Т-80БВ. Противник зазнав значних втрат загиблими, понад 100 полоненими і був вимушений відступити.

Особовий склад батальйону продовжує виконувати завдання на Курському напрямку.

За мужність, незламність духу та вірність військовій присязі значна кількість особового складу 132 окремого розвідувального батальйону ДШВ нагороджена державними нагородами, відзнаками міністра оборони, головнокомандувача Збройних сил України та начальника Головного управління розвідки МОУ.

Друзі ДШВ: як підтримати десантників

Друзі ДШВ – це платформа, на якій усі охочі можуть підтримати Десантно-штурмові війська.

Проєкт створено для надійної та довгострокової підтримки українських десантників, які ефективно виконуватимуть бойові завдання, маючи необхідні комплекси РЕБ, дрони та інше озброєння.

Щоб долучитися до ДШВ, потрібно залишити заявку на сайті та пройти попередню підготовку.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Фото: Командування ДШВ ЗСУ

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-21 18:00:00