Весільний обряд зі Львівщини внесли до культурної спадщини України

У середу, 16 липня, Міністерство культури видало наказ про включення весільного обряду «Заплітання долі» з Львівщини до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Про це Львівському порталу повідомили у департаменті з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА.
Обряд походить зі Стрийського району та належить до кількох сфер нематеріальної спадщини, зокрема усних традицій, виконавського мистецтва, звичаїв і знань про природу та всесвіт.
Він є частиною традиційного весілля і передається між поколіннями як форма культурної ідентичності.
Зазначимо, що «Заплітання долі» стало вже 11 елементом зі Львівщини, який включено до нематеріальної спадщини.
До переліку раніше увійшли такі елементи: яворівська дерев’яна забавка, яворівський пиріг, різдвяна сферична звізда з Жовківщини, надсянська говірка, глинянський візерунковий текстиль, городоцький шов, дзвонарство, бойківська писанка, засипана капуста з Жидачівщини та сокальська сорочка.
Довідково
Обряд «Заплітання долі» – це давній символічний звичай, який побутував і нині відроджується на Стрийщині та в інших частинах українських Карпат. Він пов’язаний із побажаннями щасливої долі дівчині чи хлопцеві перед важливими життєвими змінами – весіллям, дорослішанням, посвятою в певний статус.
Центральною дією є заплітання коси (для дівчини) або символічне сплетіння стрічок, ниток чи трав – як уособлення життєвого шляху. На Стрийщині цей обряд тісно пов’язаний із весільною традицією: останнє дівоче заплітання перед одруженням, після якого «заплітається жіноча доля».
Сьогодні обряд відновлюється в деяких громадах у межах етнофестивалів, весіль, дівич-вечорів і молодіжних ініціацій, адаптуючись до сучасних умов зі збереженням своєї символічної суті – благословення і формування життєвого шляху.
Фото: департаменти з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-07-16 17:37:00