ВАКС не допустив Дубневича до участі у власній справі, адвокат шокований

У Вищому антикорупційному суді (ВАКС) розгортається ситуація, яку правники називають прецедентом: нардепу Ярославу Дубневичу, обвинуваченому у заволодінні понад 2,1 млрд грн, відмовляють у дистанційній участі в судовому засіданні, попри його бажання долучитися до процесу. Про це повідомляє видання ua.news із посиланням на юриста Володимира Богатиря.
Йдеться про так звану «газову справу», – слідство тривало понад вісім років, а матеріали налічують понад 350 томів. Проте вже на етапі підготовчого засідання ВАКС відмовив у допуску обвинуваченого до участі в режимі відеоконференції.
«Феміда сама не хоче бачити обвинуваченого. Створюється прецедент порушення принципу favor defensionis – сприяння захисту, як основоположного елементу справедливого судочинства», – зазначає Богатир.
За його словами, хоча Дубневич був підключений до засідання онлайн, суд вирішив не допустити його до процесу через відсутність офіційного підтвердження місця перебування. Водночас в іншому провадженні в тому ж суді депутат бере участь у слуханнях дистанційно – без вимог про надання адреси чи підтверджень з-за кордону.
«Така непослідовність суперечить принципу рівності сторін (equality of arms) та може вказувати на вибіркове застосування норм», – підкреслив юрист.
Богатир нагадав, що законодавство не передбачає обов’язку повідомляти суд про місце перебування або ставати на консульський облік для участі у засіданні дистанційно. Більше того, КПК дозволяє використовувати відеозв’язок у разі воєнного стану або коли обвинувачений зацікавлений у розгляді справи.
«В такій ситуації наявна згода особи, її технічна присутність та бажання брати участь. Відмова у доступі до власної справи без правових підстав – це грубе порушення права на захист», – зазначає Богатир.
Юрист також наголошує на відповідності дій ВАКС міжнародному праву. Зокрема, Європейський суд з прав людини неодноразово вказував, що відсутність обвинуваченого на засіданні допустима лише за його свідомої і недвозначної відмови від участі. Проте у справі Дубневича, за словами адвоката, ситуація протилежна – обвинувачений виявляє бажання брати участь, але його усувають з процесу.
«Справа Дубневича демонструє, як сучасні технічні можливості можуть використовуватись не для розширення доступу до правосуддя, а навпаки для його обмеження», – резюмував Богатир.
Нагадаємо, торік Спеціалізована антикорупційна прокуратура та НАБУ завершили розслідування у справі проти Ярослава Дубневича, підозрюваного в організації розкрадання природного газу на 2,1 млрд гривень і легалізації незаконно отриманого прибутку.
У лютому 2022 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура за матеріалами досудового розслідування НАБУ скерувала до суду обвинувальний акт про обвинувачення 9 осіб, серед яких був і Ярослав Дубневич. Їх підозрюють у незаконному заволодінні понад 93 млн гривень «Укрзалізниці». Нардеп вніс за себе заставу, але на суд не з’явився.
Згодом стало відомо, що 8 жовтня 2023 року Дубневич перетнув кордон із Румунією. Відразу після цього колегія суддів ВАКС задовольнила клопотання прокурора САП про оголошення депутата в міжнародний розшук.
℗
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-07-23 15:47:00