PRESS ЦЕНТР

В Україні може зрости ціна на електроенергію для промисловості

В Україні може зрости ціна на електроенергію для промисловості

Минулого тижня НКРЕКП підвищила тариф на передачу "Укренерго" майже на третину. Як наслідок, зростання цін на електроенергію для кінцевого промислового споживача в грудні директор Департаменту економічної політики Сергій Салівон прогнозує в коридорі 3-5%.

З початку року і станом на середину жовтня державне підприємство "Гарантований покупець" заборгувало постачальникам "зеленої" електроенергії (з відновлюваних джерел) близько 60% коштів, або 25,7 млрд грн. Борг мають погасити до кінця року. Такі зобов`язання взяла на себе Зе-влада в обмін на згоду інвесторів на зниження "зелених" тарифів.

Істотну частину коштів ГарПок недоотримав від НЕК "Укренерго", заборгованість НЕК перед об`єктами ВДЕ в жовтні досягла 23,35 млрд грн. Все це призвело до збитковості компанії – за підсумками 9 місяців поточного року вона пішла в "мінус" на 28,6 млрд грн.

Близько 86% цієї суми (24,7 млрд грн) – компенсація витрат на виконання спеціальних зобов`язань, зокрема для населення і на покриття "зеленого тарифу", – підкреслювалося в релізі "Укренерго".

Після літнього підвищення тарифу на передачу зі 155 грн до 240 грн МВт/год, ціна електроенергії для промислових споживачів зросла в середньому на 5%. Враховуючи, що нинішнє підвищення – друге, можна говорити про загальне зростання ціни електроенергії 8-10% за півроку, за рахунок кумулятивного ефекту.
Населення поки ще захищено механізмом PSO, тому таке подорожчання радше позначиться не на платіжках за комуналку, а побічно – на цінах на товари та послуги. Через особливості української економіки навряд чи варто очікувати різких змін у показниках інфляції. Найпевніше, відчутним буде вплив на фінансові показники більшості галузей. Але вплив ситуації на українця буде, хоч і непрямий.

Фактор підвищення вплине на конкурентоспроможність виробників, особливо тих, хто дуже залежить від споживання електроенергії: металурги, шахтарі, будівельна, скляна галузі, частково транспорт. Підвищення цін може призвести до ще більшого уповільнення зростання галузі будматеріалів, яка до пандемії активно розвивалася. Через зростання собівартості імпортні аналоги будматеріалів можуть виявитися дешевші за вітчизняні. Виробництво цементу, будівельних сумішей вельми енергоємне. З урахуванням зростання цін на транспорт, інших важливих складових через деякий час необхідність у підвищенні цін на свою продукцію відчують і виробники продуктів харчування, виробів легкої промисловості, – розповів 112.ua Салівон.

Експерт підкреслив, що вже зараз ціна на електроенергію в Україні для промисловості істотно вища, ніж у країнах Європи – якщо, наприклад, з цінами в Польщі вони порівнянні, то в Словаччині, Норвегії, Швеції ціни значно нижчі, ніж в Україні.

Західноукраїнський інформаційний портал PRESS-ЦЕНТР © 2014
16.11.2020

Back to top button