В Офісі президента розповіли про підсумки третьої зустрічі щодо Формули миру на Мальті
В Офісі президента підбили перші підсумки третьої зустрічі радників із питань національної безпеки та радників із зовнішньої політики щодо імплементації Формули миру президента Зеленського та принципів відновлення миру в Україні, у якій взяли участь представники держав і міжнародних організацій на Мальті 28 жовтня.
У заході взяли участь дипломати з 66 країн та міжнародних організацій. Зокрема, до неї долучилися делегації багатьох держав Азії, Африки, Латинської Америки.
За словами керівника Офісу Президента України, під час третьої зустрічі радників на Мальті було розглянуто конкретні напрями Формули мира та напрацювання з їх реалізації.
Зараз дивляться
Увагу було зосереджено на п’яти ключових пунктах Формули миру:
- ядерна та радіаційна безпека;
- продовольча безпека;
- енергетична безпека;
- звільнення всіх полонених і депортованих осіб;
- відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
– Плани щодо кожного з цих питань були напрацьовані робочими групами, до яких увійшли представники дипломатичних установ різних країн з усіх регіонів світу. Кожен пункт плану презентували та коментували представники різних держав, а також українські посадовці,– розповіли в Офісі президента.
Так, члени міжнародної робочої групи й міністр енергетики України Герман Галущенко презентували план щодо ядерної та радіаційної безпеки, який має на меті повне виведення російського військового та цивільного персоналу, зброї та обладнання з території Запорізької АЕС і передачу контролю над станцією Україні.
План передбачає посилення ролі МАГАТЕ в контролі за дотриманням правил експлуатації ядерних установок, визначення технічних умов для безпечного повернення ЗАЕС під контроль України, вивчення механізмів відповідальності за невиконання міжнародно визнаного принципу ядерної безпеки.
Учасники зустрічі також розглянули план реалізації пункту щодо енергетичної безпеки. Серед іншого він передбачає розробку моделі енергетичної стійкості як частини спільної стратегії зменшення ризиків, спрямованої на запобігання порушенням енергетичної безпеки та будь-якій подальшій агресії з використанням енергії як зовнішнього важеля впливу.
Перша віцепрем’єр-міністерка України – міністерка економіки Юлія Свириденко спільно з представниками міжнародної робочої групи презентувала план, що передбачає встановлення міжнародних гарантій безпеки для безперебійного постачання продовольства.
– Для цього запропоновано посилити захист портової та логістичної інфраструктури в Україні, забезпечити розмінування морських шляхів у Чорному морі, необхідних для безпечного судноплавства до українських портів, необхідну підтримку страхування суден і вантажів, що перевозяться в та з морських портів України тощо, – підкреслили в Офісі Зеленського.
Крім того, за участю уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця було презентовано план щодо повернення депортованих українських дітей, цивільних заручників і військовополонених.
План дій передбачає створення міжнародної моніторингової групи та визначення механізму збору інформації про депортованих дітей, цивільних заручників і військовополонених, отримання доступу до місць їх утримання, додаткові санкції проти Росії та її офіційних осіб за порушення міжнародного гуманітарного права, міжнародний тиск на Росію з метою надання ООН та МКЧХ безперешкодного доступу до українських полонених тощо.
План щодо реалізації пункту про дотримання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку презентували заступник міністра закордонних справ Микола Точицький і народна депутатка Галина Михайлюк. Він має на меті вдосконалення наявних механізмів реалізації базового принципу поваги до територіальної цілісності та суверенітету, закріпленого в Статуті ООН.
Для досягнення цих цілей запропоновано сконцентрувати зусилля на:
- реформі Ради Безпеки ООН та обмеженні права вето;
- посиленні ролі Міжнародного суду Організації Об’єднаних Націй шляхом визнання обов’язкової юрисдикції суду в усіх спорах щодо порушень Статуту ООН та забезпечення негайного виконання його рішень;
- створенні системи раннього попередження про дії, що порушують суверенітет і територіальну цілісність держав.
– Кожна наша зустріч на тлі цієї жахливої війни – свідчення того, що ми стали більш ніж колегами. Ми стали друзями. Я впевнений, що завершення найбільшої війни у Європі з часів Другої світової справедливим, тривалим і всеосяжним миром матиме величезний позитивний вплив на інші вибухонебезпечні конфлікти, які розгортаються у світі. І сьогодні ми даємо новий потужний сигнал усьому людству: ми наближаємо мир. Справедливий, стійкий, тривалий. Для України. Для світу, – зазначив Єрмак.
До складу української делегації також увійшли заступники керівника Офісу Президента України Ігор Жовква та Андрій Сибіга, радники очільника Офісу Глави держави Дарія Зарівна та Олександр Бевз.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-10-29 12:52:25