Ухвалені зміни до Закону про трансплантацію: шість ключових нововведень
Верховна Рада України ухвалила важливі зміни до Закону про трансплантацію, які вдосконалюють організацію трансплантологічної допомоги.
Український центр трансплант-координації на своїй сторінці у соціальних мережах назвав шість ключових нововведень.
Створення Національного трансплантологічного комітету
Це дорадчий колегіальний орган, що діятиме на постійній основі та утворюється при Міністерстві охорони здоров’я з метою надання професійних консультацій.
Національний трансплантологічний комітет здійснюватиме розгляд скарг або звернень закладів охорони здоров’я. Також він братиме участь у розгляді інформації про серйозні несприятливі випадки та серйозні несприятливі реакції у сфері трансплантації органів.
Комітет не впливатиме на визначення статусу екстреності та на співставлення пар “донор-реципієнт”.
Умови автоматизованого пошуку пари “донор-реципієнт”
У разі якщо заклад охорони здоров’я, в якому проводиться вилучення анатомічних матеріалів людини для трансплантації та заклад охорони здоров’я, в якому може бути проведена трансплантація, є одним й тим самим закладом, пошук пари “донор-реципієнт” здійснюється в Єдиній державній інформаційній системі трансплантації органів та тканин серед реципієнтів, включених до листа очікування цього закладу.
Це за умови, що в інших центрах трансплантації відсутній реципієнт з найвищим статусом екстреності.
Застосування трансплантації за принципом “доміно”
Відтепер в Україні дозволено такий вид трансплантації. Він полягає у пересадці анатомічного матеріалу людини від одного реципієнта іншому (другому), при цьому перший реципієнт отримує анатомічний матеріал від посмертного донора, а другий реципієнт отримує анатомічний матеріал від першого реципієнта.
Дозвіл дітям бути донорами кісткового мозку для власних батьків
Це нововведення стає можливим у разі, якщо для лікування реципієнта не вдається у необхідний термін залучити повнолітнього дієздатного сумісного донора, що підтверджено консиліумом лікарів.
Уточнення умов родинного прижиттєвого донорства анатомічних матеріалів
Відтепер живими родинними донорами при трансплантації органів можуть бути повнолітні неповнорідні брати і сестри.
Заборона вилучати біоматеріали для трансплантації
Досі у чинному законодавстві заборона вилучати для трансплантації біоматеріали у осіб, що загинули внаслідок воєнних дій, стосувалася лише Донецької та Луганської областей.
Відтепер, враховуючи реалії часу, ця норма поширюється на захисників сил оборони та сил безпеки, які загинули при виконанні ними службових обов’язків внаслідок бойових дій.
Також посмертними донорами не можуть бути цивільні особи, які загинули внаслідок збройної агресії проти України.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-21 10:00:00