Уран обертається повільніше, ніж вважалося: скільки триває день на планеті

Міжнародна команда астрономів уперше з безпрецедентною точністю виміряла швидкість внутрішнього обертання планети Уран. Для цього вчені використали понад десятирічні спостереження за полярними сяйвами планети, здійснені за допомогою космічного телескопа Габбл.
Астрономи визначили швидкість обертання Урана
Нове дослідження встановило, що Уран обертається навколо своєї осі за 17 годин, 14 хвилин і 52 секунди – на 28 секунд довше, ніж вважалося після місії Voyager 2 у 1986 році.
Уточнити період обертання Урана виявилося непростим завданням: планета не має твердої поверхні, а її магнітне поле зміщене і сильно нахилене щодо осі обертання. Попередні системи координат, засновані на менш точних даних, швидко втрачали актуальність, і відстежувати розташування магнітних полюсів ставало неможливо.
Очолював дослідження Лоран Ламі з Паризької обсерваторії та Університету Екс-Марсель (Франція). Він з колегами розробив нову методику, яка дала змогу точно простежити обертання полярних сяйв Урана – яскравих світлових спалахів в атмосфері, що виникають поблизу магнітних полюсів через взаємодію з зарядженими частинками.
– Наше вимірювання дає науковій спільноті важливу відправну точку та вирішує давню проблему: тепер ми маємо стабільну систему довгот, яка дозволяє порівнювати дані спостережень сяйв, накопичені за майже 40 років, – пояснює Ламі.
Складність дослідження та його цінність
Прорив став можливим завдяки довготривалому спостереженню телескопа Габбл. Протягом понад десяти років він регулярно фіксував ультрафіолетове випромінювання полярних сяйв Урана. Це дало змогу вченим з великою точністю виявити періодичний сигнал обертання планети, порівнюючи спостереження з теоретичними моделями магнітного поля.
– Без цього великого обсягу даних ми б не змогли досягти такої точності, — наголосив Ламі.
Полярні сяйва Урана мають відмінну від земних, юпітеріанських чи сатурніанських властивість – вони поводяться непередбачувано. Причина цьго криється в особливому розташуванні його магнітного поля, яке сильно відхилене від осі обертання.
Отримані дані мають вирішальне значення не лише для розуміння природи Урана, але й для підготовки майбутніх дослідницьких місій. Концепт орбітального зонда до Урана входить до пріоритетних напрямків згідно з американською Національною програмою розвитку планетології.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-04-09 11:13:00