Україна і світ

Уперше в історії: Педан разом із військовими підкорив Кіліманджаро


П’ятеро українських військових піднялися на найвищу вершину Африки – Кіліманджаро (5895 м). Це сходження визначне й тим, що команда альпіністів складалася з чотирьох бійців із протезами нижніх кінцівок та військовослужбовиці, яка пережила тяжкі поранення.

Підкорення Кіліманджаро стало можливим у межах проєкту Друге дихання, який підтримав телеведучий та громадський діяч Олександр Педан. Подолавши складний маршрут, українці розгорнули на піку шестиметровий синьо-жовтий прапор, який підтримали альпіністи з різних країн.

Українські військові підкорили Кіліманджаро

Цей проєкт став унікальним не лише для України, а й для світу – досі жодна група військових із подібними травмами не здійснювала такого сходження. Виснаження, хвороба частини команди, запаморочення та біль не змогли зупинити їх на шляху до мети.

проєкт Друге дихання

Прапор ICTV також дістався вершини Кіліманджаро

– Це було надзвичайно складно. Найважче стало після 4700 метрів – головний біль, слабкість, запаморочення. Але ми знали, що не маємо права зупинитися, – зізнався Владислав “Шатя” Шатіло.

Крім Владислава Шатіла з ДПСУ до команди увійшли: Ольга “Висота” Єгорова (Surma Team), Роман “Добряк” Колесник (3 окрема штурмова бригада), Михайло “Грізлі” Матвіїв та Олександр “Рагнар” Міхов (ОЗСП Омега).

Підготовка тривала чотири місяці, а саме сходження – шість днів: чотири на підйом і два на спуск. Учасники адаптувалися до висоти, зупиняючись у проміжних таборах, проте гірська хвороба дала про себе знати.

– Ми зіштовхнулися з усіма можливими проявами висотної гіпоксії, але командна підтримка – неймовірна сила. Коли ми розгорнули прапор, я плакала. Думала про тих, хто залишився вдома, хто загинув у бою, – поділилася Ольга.

Проєкт Друге дихання – що відомо

Восени 2025 року у національний прокат вийде документальний фільм Друге дихання. Його ведучим та співпродюсером Став Олександр Педан. Серед творців стрічки – режисерка Маша Кондакова та оператор Сергій Михальчук.

Ініціатором проєкту став Геннадій Газін – американець українського походження, засновник фонду Якщо не зараз, то коли.

– Моя любов до гір поєднується з благодійними ініціативами. Досвід складних сходжень навчив мене цінувати кожну мить і підтримувати тих, хто захищає свою землю, – зазначив він.

Проєкт доводить, що ветерани не лише здатні досягати високих цілей, а й надихати інших. Дуже важливі на цьому шляху якісні протези та програми соціальної інтеграції.

– Коли я дійшов до піку, перед очима пронеслися найрідніші – сім’я, побратими, друзі, які загинули за Україну. Я пошкодив куксу перед сходженням, і зазвичай із такою травмою не зміг би вдягнути протез кілька днів. Але цього разу я не дозволив собі зупинитися, – підсумував досягнення Роман “Добряк” Колесник.

Фото: проєкт Друге дихання, Олександр Педан


Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-04 12:46:00