Україну чекає дефіцит житла: ринок нерухомості розбалансований – НБУ
В Україні розбалансувався ринок нерухомості. Так, на тлі низького попиту та скорочення нової пропозиції зростають заявлені ціни від забудовників.
Водночас, орендні ціни знижуються, повідомляє Нацбанк у звіті про фінансову стабільність за грудень 2022 року.
Як зазначається, попит на житло залишається слабким та нестійким. На інтерес нечисленних покупців впливає інтенсивність обстрілу населених пунктів.
Попит, який залишився, зорієнтований насамперед на вже готове житло для проживання.
У тому числі майже на нульовому рівні виявився спекулятивний попит – закупівля житла для подальшого перепродажу чи здавання в оренду.
Після майже повної зупинки у перші місяці війни в Україні почала зростати кількість новобудов, на яких ведуться роботи з будівництва.
Зазначається, що загалом роботи відновилися більш ніж на двох третіх об’єктів, переважно йдеться про житлові комплекси, що знаходяться на фінальній стадії будівництва.
Щодо інших об’єктів, то там відновлення робіт відбулося лише на папері.
Держстат України зазначає, що за три квартали поточного року вдалося завершити будівництво 2,8 млн кв. м багатоквартирного житла – це вдвічі нижче за рекордний показник за аналогічний період 2021 року і лише на чверть менше, ніж у середньому за попередні п’ять років.
Набагато гірша ситуація склалася з початком нових об’єктів. Так, за 9 місяців 2023 року забудовники одержали дозвіл на будівництво вдвічі меншого обсягу багатоквартирного житла, ніж у середньому за аналогічний період чотирьох попередніх років.
Згідно з звітом, дані проекту “Росія заплатить” показують, що з початку повномасштабної війни і до листопада було зруйновано або пошкоджено понад 16 тис. багатоквартирних та майже 127 тис. приватних будинків.
Повідомляється, що у перспективі низька активність ринку первинної нерухомості разом із значним обсягом пошкодженого житлового фонду може призвести до скорочення пропозиції житла найближчим часом, а у перспективі – до можливого дефіциту.
Водночас заявлені ціни купівлі в основному зростають, а орендні ціни – майже вдвічі нижчі, ніж у довоєнні часи.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Звіт констатує, що різноспрямовані рухи цін відображають дисбаланс на ринку нерухомості, відносно дешева оренда стримуватиме попит на купівлю житла.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2022-12-28 19:00:13