Україна завдяки Ізраїлю запалить «червоний колір» перед російськими повітряними загрозами
Щодо того, як воно — мати сусідів, з території яких будь-якої миті можуть обстріляти твої мирні населені пункти ракетами, чи не найбільше на планеті Україну розуміє Ізраїль. Перманентні бойові дії, що спалахують в цьому регіоні південно-західної Азії постійно супроводжуються ракетними обстрілами. Саме тому ця держава приділяє так багато уваги попередженню своїх громадян про можливість повітряного удару з боку терористів.
З огляду на великий досвід Ізраїлю у цьому напрямку розробки оборонних технологій, особливим виглядає той факт, що на тижні, що минає, у Києві у тестовому режимі розпочала роботу ізраїльська система раннього сповіщення про ракетні удари. Про це розповів посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук виданню The Jerusalem Post.
«Україна попросила в Ізраїлю систему оповіщення про ракетні атаки після вторгнення росії минулого року. Попередній уряд обіцяв систему Україні, але посол відзначив особисту участь прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху у забезпеченні швидкого завершення проєкту», — зазначається у матеріалі єрусалимської газети.
Український дипломат виказав сподівання, що систему оповіщення швидко доопрацюють і зможуть встановити у всіх великих містах України.
«Це дуже важливо для нашої цивільної та військової інфраструктури. Це обладнання, яке дозволить нам рятувати життя», — додав Корнійчук.
Як зазначили ізраїльські медійники, ця система визначає ракети та снаряди всіх видів та місця, куди вони впадуть, щоб зменшити радіус, де люди можуть опинитися в небезпеці. Вона також визначає, скільки часу піде на пошук укриття у мешканців району, що перебувають під безпосередньою небезпекою.
Ізраїльський комплекс використовує поєднання радарів та оптичних пристроїв для виявлення запусків ракет та безпілотників.
Технології ідентифікують розміри об’єктів та визначають небезпеку, після чого дані відображаються на електронній карті. Громадяни, зі свого боку, отримують попередження на телефон або дізнаються про небезпеку через радіо, телебачення або сирену.
Свого часу ізраїльське видання Haaretz інформувало, що 16 лютого міністр закордонних справ Ізраїлю Елі Коен під час зустрічі у Києві пообіцяв Президенту України Володимиру Зеленському, що Ізраїль допоможе Україні розробити систему раннього сповіщення про наближення ракет та безпілотників. За словами міністра, ізраїльські фахівці спроможні допомогти українцям створити свою «розумну» систему, що допоможе виявляти ворожі ракети та дрони, щоб потім їх збивати.
«Система раннього сповіщення зараз потрібна. Критично важливо знати, коли відбувся пуск для того, щоб оперативно зреагувати та запустити системи ППО. Якщо існує загроза, то системи раннього виявлення можуть швидко надати таку інформацію», — про таке заявив представник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в ефірі телемарафону.
Безумовно, що прообразом розробленої для України системи попередження стала ізраїльська технологія раннього попередження про ракетний обстріл «Цева адом» (івр. צבע אדום — «Червоний колір»), що поширена в тій країні. Нею опікується Командування тилом, підрозділ Армії оборони Ізраїлю, військове управління захисту цивільного населення в Ізраїлі. Ця інформаційна система централізовано діє в країні з початку 2000-х років. А з 2014 року оповіщення про атаку доступні у додатках для смартфонів ізраїльтян на платформах IOS та Android.
Якщо в Україні сигнал про повітряну тривогу активується періодично відразу в кількох областях, то ізраїльська система запускає тривожну сирену у конкретному місці, місті чи районі. Крім звукового сповіщення, в ізраїльтян спрацьовує і спецсигнал, що вказує, скільки секунд чи хвилин є у громадян, щоб пройти до укриття.
Система «Цева Адом» діє не лише на півночі Ізраїлю, що перебуває в небезпечній близькості до сектора Газа, а й в інших містах та селищах, розташованих у зоні досяжності ракет. Що ближче населений пункт до сектору Газа, то менше часу дається його мешканцям, щоб сховатися. Так, мінімальний час становить 8 секунд. У Здероті, розташованому за 3 кілометри від кордону з сектором Газа, система попереджає мешканців за 15 секунд до підльоту ракет, а в Ашкелоні (8 кілометрів до сектора) дається цілих 30 секунд.
«Для комплексу протиракетної оборони в Ізраїлі (далі — ПРО) важливе значення має система раннього виявлення під назвою „Червоний колір“, сигнал якої означає необхідність негайного пошуку укриття. У крайньому разі цивільне населення має усього кільканадцять секунд, щоб заховатися, і знаючи, що від цього залежить їхнє життя і здоров’я, люди роблять це без вагань. Згадана система підключена в Ізраїлі до національного телебачення і радіо, до мережі Інтернет та телефонів через мобільні тривожні додатки. Ізраїль поділений на десятки секторів, так щоб тривога була оголошена лише у районах, яким дійсно загрожує небезпека, де є ризик падіння ракети чи снаряду (наприклад, на території конкретного міста чи поселення).
Система попередження поєднана з системою ПРО „Залізний купол“. Коли ракета чи снаряд виявляється радіолокатором і визначається як загроза (система аналізує траєкторію польоту, вказуючи потенційне місце падіння), інформація про це надходить до спеціального підрозділу Командування тилу, відповідального за оповіщення населення. У випадках, коли ракетний обстріл є масованим, система вручну активується черговою зміною Командування тилу, щоб автоматичний сигнал тривоги повністю не паралізував діяльності населення. Одночасно відбувається постійний аналіз поточної ситуації, і тривогу не оголошують, якщо ракети чи снаряди мають впасти у незаселеній або вже евакуйованій зоні». Про таке в коментарі кореспонденту АрміяInform розповів військовий експерт і директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець.
Зрозуміло, що умови роботи й можливості цієї системи в Україні будуть відрізнятися від тих, що застосовуються в державі Ізраїль. Адже росія застосовує проти нашої країни таке озброєння, яке щодо Ізраїлю ніхто не використовує.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-05-07 14:51:08