Україна і світ

Угорщина змінила конституцію, заборонивши публічні заходи ЛГБТК+

Фото: Pexels

У понеділок парламент Угорщини ухвалив поправку до конституції, що дозволяє уряду забороняти публічні заходи ЛГБТК+ спільноти. Це рішення правознавці та критики називають черговим кроком популістського уряду до авторитаризму.

Поправка, що вимагає двох третин голосів парламенту, пройшла за партійним принципом: 140 голосів “за” і 21 “проти”. Вона була запропонована правлячою коаліцією Fidesz-KDNP на чолі з популістським прем’єр-міністром Віктором Орбаном.

Угорщина змінила конституцію, заборонивши зібрання ЛГБТК+

Перед голосуванням – останнім кроком для ухвалення поправки – опозиційні політики та інші протестувальники спробували заблокувати в’їзд на парковку парламенту. Поліція фізично відтіснила демонстрантів, які скріпили себе між собою за допомогою стяжок.

Зараз дивляться

Поправка проголошує, що права дітей на моральний, фізичний і духовний розвиток перевершують будь-які інші права, окрім права на життя, включно з правом на мирні зібрання. Спірне законодавство Угорщини про “захист дітей” забороняє “зображення або пропаганду” гомосексуальності серед неповнолітніх віком до 18 років.

Поправка кодифікує закон, який швидко пройшов через парламент у березні і який забороняє публічні заходи, що проводяться ЛГБТК+ спільнотами, включно з популярним заходом Pride в Будапешті, який щорічно збирає тисячі людей.

Цей закон також дозволяє владі використовувати засоби розпізнавання облич для ідентифікації людей, які відвідують заборонені заходи – такі як Budapest Pride – і може спричинити за собою штрафи в розмірі до 200 тис. угорських форинтів (546 доларів США).

Давид Бедо, депутат від опозиційної партії Momentum, який брав участь у спробі блокади, заявив перед голосуванням, що Орбан і Fidesz протягом останніх 15 років “демонтували демократію і верховенство закону, а в останні два-три місяці ми бачимо, що цей процес прискорився”.

За його словами, у міру наближення виборів 2026 року і відставання партії Орбана в опитуваннях від нового популярного претендента від опозиції, “вони зроблять усе можливе, щоб залишитися при владі”.

Опозиційні законодавці використовували пневматичні сирени, щоб зірвати голосування, яке продовжилося через кілька хвилин.

Останніми роками уряд Угорщини веде кампанію проти ЛГБТК+ спільноти і стверджує, що його політика “захисту дітей”, яка забороняє доступ неповнолітніх до будь-яких матеріалів зі згадкою гомосексуальності, необхідна для захисту дітей від того, що він називає “ідеологією бадьорості” і “гендерним божевіллям”.

Критики кажуть, що ці заходи мало що дають для захисту дітей, їх використовують для відволікання уваги від серйозніших проблем, що стоять перед країною, і мобілізації правих сил Орбана напередодні виборів.

– Уся ця затія, яку ми спостерігаємо з боку уряду, не має нічого спільного з правами дітей, – сказав Данель Дебрентей, юрист Угорського союзу громадянських свобод, назвавши її “чистою пропагандою”.

Конституція визнає дві статі

У новій поправці також ідеться про те, що конституція визнає дві статі – чоловічу і жіночу, що є розширенням попередньої поправки, яка забороняє одностатеве усиновлення, оскільки в ній ідеться про те, що мати – це жінка, а батько – чоловік.

Ця декларація дає конституційне підґрунтя для заперечення гендерної ідентичності трансґендерів, а також ігнорує існування інтерсексуалів, які народжуються зі статевими ознаками, які не відповідають бінарним уявленням про чоловіка й жінку.

У своїй заяві в понеділок прес-секретар уряду Угорщини Золтан Ковач написав, що ця зміна – “не напад на індивідуальне самовираження, а роз’яснення того, що правові норми засновані на біологічній реальності”.

Адвокат Дебрентей сказав, що це “ясне послання” для трансґендерів та інтерсексуалів: “Це безумовно, чисто і суворо спрямовано на приниження людей і виключення їх не лише з національної спільноти, а й навіть зі спільноти людських істот”.

Ця поправка стала 15-ю за рахунком у конституції Угорщини відтоді, як партія Орбана в односторонньому порядку розробила і затвердила її 2011 року.

Розпізнавання облич для ідентифікації демонстрантів

Адам Ремпорт, юрист HCLU, заявив, що хоча Угорщина використовує інструменти розпізнавання облич з 2015 року для допомоги поліції в кримінальних розслідуваннях і пошуку зниклих безвісти, нещодавній закон про заборону прайду дає змогу використовувати технологію в набагато ширшому і проблематичнішому сенсі. Зокрема для моніторингу та стримування політичних протестів.

– Одна з найголовніших проблем – це інвазивність, просто масштаб вторгнення, яке відбувається, коли ви застосовуєте масове спостереження за натовпом, – каже Ремпорт.

Він додав, що в даному випадку “більш значущим є вплив на свободу зібрань, зокрема, охолоджувальний ефект, що виникає, коли люди бояться виходити на вулицю і демонструвати свої політичні або ідеологічні переконання, побоюючись переслідувань”.

Призупинення громадянства

Ухвалена в понеділок поправка також дає змогу призупиняти громадянство угорців, які мають подвійне громадянство в країнах, що не входять до Європейської економічної зони, на строк до 10 років, якщо вважається, що вони становлять загрозу громадському порядку, громадській безпеці або національній безпеці.

Останніми місяцями Угорщина робить кроки щодо захисту свого національного суверенітету від іноземних спроб вплинути на її політику або навіть повалити уряд Орбана.

Прем’єр-міністр, який сам себе називає “неліберальним”, активізував свої давні зусилля з придушення критиків, як-от ЗМІ та групи, що займаються громадянськими правами і боротьбою з корупцією, які, за його словами, підривають суверенітет Угорщини, отримуючи фінансову допомогу від міжнародних донорів.

У своїй промові, що рясніє теоріями змови, у березні Орбан порівняв людей, які працюють на такі групи, з комахами і пообіцяв “знищити всю тіньову армію” фінансованих з-за кордону “політиків, суддів, журналістів, псевдо-НУО і політичних активістів”.

Протести в Угорщині

Нагадаємо, у березні тисячі угорців вийшли на мітинг у столиці Угорщини, Будапешті, на знак протесту проти політики прем’єр-міністра Віктора Орбана і на підтримку опозиційної партії Tisza (Тиса).

Раніше 15 березня на мітингу з нагоди Дня Угорщини Орбан пообіцяв знищити те, що він назвав “тіньовою армією” неурядових організацій, журналістів і політиків, яким, за його словами, нібито платять зі Сполучених Штатів і Брюсселя. Він також знову висловився проти членства України в Європейському Союзі.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-04-15 16:21:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин