Україна і світ

Угода про рідкісноземельні метали: чому Трамп тисне на Зеленського

Американський президент Дональд Трамп заявив, що Україна зірвала угоду щодо рідкісноземельних корисних копалин, тож США можуть укласти з Києвом спрощену угоду для прискорення процесу. Йдеться про доступ до критично важливих копалин України: графіту, урану, титану і літію.

Водночас депутатка Євгенія Кравчук каже, що документ про партнерство у видобутку рідкісноземельних металів залишається на столі переговорів, але Україні паралельно треба готуватися до того, щоб бути максимально незалежними від американської підтримки.

На її думку, Трамп буде усіма способами тиснути на Зеленського, щоб укласти цю угоду.

Чи дійсно угода щодо видобутку рідкісноземельних копалин між Україною та США зірвалася – читайте на Фактах ICTV.

Угода про рідкісноземельні метали: зірвалася чи ні

Американський президент наголошує, що угода щодо копалин необхідна, щоб США могли повернути гроші, які вони витратили на допомогу Україні. За словами Трампа, Штати нібито витратили на підтримку України “на $200 млрд більше, ніж Європа”.

Тому, як повідомляє Reuters із посиланням на джерела, Білий дім може запропонувати Україні укласти спрощену угоду і обговорити конкретні її умови.

За словами політичного консультанта Ігоря Рейтеровича, найімовірніше угода про рідкісноземельні метали між Україною та США буде ухвалена.

Проте вона буде відрізнятися від того проєкту, який американці запропонували напочатку.

– Попередня угода, м’яко кажучи, мала не сильно вигідний вигляд для України. Тому те, що ми відмовилися це робити, спричинило таку достатньо бурхливу реакцію зі сторони Трампа. А він любить нагнітати, підіймати ставки і вибивати такі рішення, які максимально йому підходять. У цьому контексті, я думаю, що угоду буде підписано, але це розтягнеться на довший період, ніж Трамп розраховував від самого початку, – сказав експерт.

Трампу потрібна угода про рідкісноземельні метали: він буде тиснути на Зеленського

На думку експерта, американському президенту потрібна угода про рідкісноземельні метали, тому він буде продовжувати тиснути на президента України Володимира Зеленського. Проте, за словами Рейтеровича, це триватиме не довго.

–  Оскільки Кіт Келлог ще не приїхав у Штати й не говорив про те, що він обговорював в Україні, я думаю, що нам не потрібно робити якихось поспішних висновків, але варто бути готовими до того, що взаємовідносини зі Сполученими Штатами, звичайно, будуть непрості. І нам треба це враховувати та мати на увазі, що ця історія буде достатньо складна і якось по-іншому треба буде з неї виходити, – додав експерт.

Чому Трамп гостро реагує на пропозиції України

Рейтерович зазначив, що Дональд Трамп гостро реагує на пропозиції України, бо вони не відповідають його баченню.

– Він хоче зробити все швидко. Це ключовий момент. Україна каже, що ні, ми потребуємо більше деталей і більше гарантій. Але тут, об’єктивно, маємо те, що маємо. Нам слід було до цього бути готовими й тепер просто думати, як вийти з цієї ситуації, як зробити так, щоб відносини знову стали більш-менш адекватними, і ми могли говорити про конкретні речі, а не скидати все це на рівень якихось міжособистих взаємодій, – сказав політолог.

Нагадаємо, Дональд Трамп виступив із різкими заявами в бік Володимира Зеленського. Він назвав українського президента “диктатором без виборів”. 

Трамп заявив, що Зеленський нібито “відмовляється від виборів” та “займає дуже низькі позиції в українських опитуваннях”. 

Трамп також звинуватив Зеленського в “бажанні продовжити грошовий потік”. Перед цим очільник Білого дому казав, що не знає, куди йдуть гроші, які Штати надали Україні. 

У своєму дописі Трамп також написав, що “любить Україну”, але “Зеленський зробив жахливу роботу”. 

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-20 17:03:00