Львівський портал

УГКЦ вирішила перейти на новий календар

Із 1 вересня 2023 року Українська греко-католицька церква переходить із Юліанського календаря на новий стиль для нерухомих свят із збереженням чинної Пасхалії. Про це 6 лютого в ефірі Живого телебачення повідомив глава УГКЦ Блаженніший Святослав.

Рішення про перехід на новий календар ухвалив Архиєрейський Синод УГКЦ на з’їзді 1-2 лютого у Львові. Його прийняли, зважаючи на «численні прохання вірян та після попередніх консультацій із духовенством та монашеством».

Відтак УГКЦ переходить із 1 вересня 2023 року на новий стиль для нерухомих свят із збереженням чинної Пасхалії.

Водночас тим парафіям, які ще не будуть готові перейти у визначений час на Григоріанський календар, дозволили до 2025 року залишити можливість літургійного життя за Юліанським календарем (за окремим благословенням єпархіального єпископа).

Як пояснив Блаженніший Святослав, літургійний календар має два цикли свят: так звані нерухомі свята, які щороку випадають в одну і ту ж дату (сонячний календар), та рухомі свята, Пасхалія, тобто ті, календарна дата яких щороку зміщується (місячний календар).

І своїм рішенням Архиєрейський Синод УГКЦ постановив перехід на новий стиль лише щодо нерухомих свят. Цикл рухомих свят, пов’язаних із Великоднем, наразі залишили без змін.

Тобто нерухомі свята, наприклад, Різдво, УГКЦ відзначатиме за Григоріанським календарем – 25 грудня. Але святкування циклу Пасхальних свят поки буде незмінним.Нагадаємо, в Україні вже кілька років поспіль активно обговорюють перехід на Григоріанський календар і святкування Різдва з усім світом 25 грудня.

І УГКЦ, і ПЦУ не висловлювались категорично проти, втім в обох церквах говорили про те, що цей процес є тривалим, адже йдеться не лише про одну дату відзначення Різдва, а про повноцінну календарну реформу.

Наприкінці 2022 року глави УГКЦ та ПЦУ домовилися створити спеціальну робочу групу, яка має всебічно вивчити питання переходу українських церков на Григоріанський чи Новоюліанський календар.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україні стрімко побільшала підтримка переходу на Григоріанський календар. Згідно з останнім великим соцопитуванням, проведеним у цьогоріч листопаді, за святкування Різдва 25 грудня висловились 44% громадян, тоді як минулого року цей показник становив 25%.

Наприкінці минулого року у «Дії» запустили нове опитування щодо святкування Різдва в Україні. За його результатами майже 60% висловились за 25 грудня.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2023-02-06 17:33:43