Україна і світ

Учені застерігають, хвороби, що переходять від тварини до людини і навпаки, можуть зруйнувати світ


Учені вважають, що, очевидно, на планеті Земля настає непередбачувана ера панзоотії, коли хвороби подолали міжвидовий бар’єр і вже переходять від тварини до людини і навпаки. Це загрожує зростанням міжвидових пандемій.

Панзоотія — загроза, з якою людство не стикалося

Причину цьому вчені вбачають в тому, що люди у своїй життєдіяльності впритул наблизилися до ареалів існування дикої природи, а іноді навіть зайняли її територію. За даними дослідників, люди вже трансформували або зайняли понад 70% земної кулі.

Знищення лісів і погіршення клімату змушують людей і тварин тісно контактувати. Крім того, зі зміною  клімату, глобальним потеплінням комарі, мошки та кліщі, які передають хвороби, розширюють свої географічні ареали.

– Ми побачимо більше спалахів, і це лише питання часу, коли один із них спричинить нову пандемію, – каже історик медицини та автор книги Pandemic Century Марк Хонігсбаум.

Пташиний грип – з розряду панзоотії

Експерти вважають, що пташиний грип H5N1 належить до категорії інфекційних захворювань, які можуть викликати пандемії не лише серед тварин. Його називають “унікальною та новою в нашому житті” загрозою, тому що він став панзоотією, яка може вбити величезну кількість різних видів.

Протягом кількох місяців високопатогенний пташиний грип, або H5N1, циркулював на молочних фермах. Повідомлялося про десятки випадків інфікування людей серед працівників ферм. Зараз він поширився на більш ніж 48 видів ссавців.

З березня минулого року в США було зареєстровано 66 випадків інфікування людей пташиним грипом, але попередні випадки були легкими. Поки що немає доказів того, що він поширюється між людьми, і саме за цим експерти уважно стежать.

Минулого тижня від інфекції померла перша людина в США .

Уплив цієї інфекції на біорізноманіття може бути величезним. Пташиний грип призвів до катастрофічного скорочення популяцій морських мешканців, загинули мільйони диких птахів. Понад 20 тис. південноамериканських морських левів загинули в Чилі та Перу, а приблизно 17 тис. дитинчат південних морських слонів загинули в Аргентині – це еквівалентно 96% усіх дитинчат, народжених у країні у 2023 році.

Учені думають, як відвести загрозу

Деякі дослідники стверджують , що й Covid-19 можна вважати прикладом панзоотії, оскільки він заразив понад 58 видів фауни, включаючи оленів, норок і навіть снігових барсів.

Проте, на відміну від пташиного грипу, він не так активно поширюється між тваринами та не вбиває їх, тому не можна беззаперечно віднести Covid-19 до панзоотії.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Чим більше патогенних мікроорганізмів у популяціях тварин, тим більший ризик зараження ними людини.

– У нас все більше розуміння, що ми мусимо і можемо щось зробити, аби зменшити деякі з цих ризиків, – наголосив Ед Хатчінсон з Центру дослідження вірусів Університету Глазго.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-16 10:55:00