Учасників помістили в будинок із привидами: доведено користь страху для здоров’я
Команда вчених з Орхуського університету (Данія) під час дослідження дійшла висновку, що рекреаційні переживання, які спричиняють страх, як-от відвідування атракціонів із привидами, можуть зменшити запалення в людей із невираженим запаленням.
– Страх і гострі стресові реакції є фундаментальними механізмами виживання, які активують адренергічну систему, викликаючи життєво важливі реакції “бий або біжи”, – ідеться в повідомленні.
Дослідження
Для свого наукового експерименту науковці набрали 113 дорослих добровольців для відвідування атракціону Будинок із привидами високої інтенсивності. Учасники, середній вік яких становив 29,7 років, включали 69 жінок і 44 чоловіків.
Частота серцевих скорочень контролювалася протягом усього заходу, який тривав у середньому близько 51 хвилини, а самооцінка рівня страху фіксувалася з використанням шкали Лайкерта від 1 до 9.
Зразки крові збирали безпосередньо перед подією, одразу після неї і через три дні після для вимірювання високочутливих рівнів С-реактивного білка (hs-CRP) і кількості імунних клітин. Слабовиражене запалення визначали як рівні hs-CRP понад 3 мг/л.
Результати
У двадцяти двох учасників спостерігалося слабко виражене запалення до події. З них у 18 осіб (82%) спостерігалося зниження з 5,7 мг/л до 3,7 мг/л рівня hs-CRP через три дні після події.
Загальна кількість лейкоцитів і лімфоцитів знизилася в усій когорті при порівнянні рівнів до і через три дні після події, хоча середній рівень залишався в межах норми.
Користь страху
За словами вчених, отримані результати узгоджуються з дослідженнями на тваринах, які показують, що гострий стрес може мобілізувати запальні клітини і підготувати імунну систему до потенційної травми або інфекції.
– Люди часто займаються діяльністю, яка викликає страх, заради розваги: від лякаючих розіграшів до сучасних фільмів жахів і атракціонів із привидами, – зазначають учені.
За їхніми словами, експеримент із будинком із привидами припускає, що такий досвід може не тільки викликати гострі відчуття, а й потенційно приносити користь для здоров’я, модулюючи імунні реакції.
Необхідні подальші дослідження перш ніж клінічне застосування можна буде вважати досить значущим для включення гострого страху в практику надання медичної допомоги, резюмують учені.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-21 09:21:00