У річницю перемоги під Оршею в Києві відкрили барельєф Костянтину Острозькому
У Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки на честь князя Костянтина Острозького — видатного українського державного, військового та церковного діяча, Великого гетьмана Литовського, ктитора лаври.
Подія присвячена 509-ї річниці битви під Оршею, що відбулася 8 вересня 1514 року, під час якої об’єднане європейське військо — українці, литовці, поляки і білоруси на чолі з князем Костянтином Острозьким, вщент розгромило багатотисячну армію московитів. Битва стала одним із ключових епізодів Десятилітньої литовсько-московської війни, перемога в якій на пів століття зупинила московську експансію в Європу.
Перемога під Оршею стала однією з визначних подій світової історії, про неї сповістили спеціальні друковані брошури. Невідомий учасник битви, учень художника Лукаса Кранаха Старшого, створив полотно «Битва під Оршею», яке є однією з найкращих баталістичних картин доби Відродження. На честь перемоги в цій битві Костянтин Острозький збудував два православні храми. Вона показує, що в українців, литовців, поляків і білорусів протягом століть один історичний ворог — імперська московія. А разом наші народи можуть його ефективно перемагати.
Перед початком урочистостей священники Православної Церкви України, яка сьогодні відзначає свято Різдва Пресвятої Богородиці, помолилися за перемогу українського війська в Успенському соборі лаври, де похований князь Костянтин Острозький та інші представники цієї родини.
Слово з нагоди відкриття дошки мали виконувач обов’язків генерального директора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Максим Остапенко, Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Вальдемарас Сарапінас, заступник Надзвичайного і Поважного Посла Республіки Польща в Україні Агнєшка Горальська, командир білоруського полку ім. Кастуся Калиновського у складі ЗСУ Денис Прохоров, голова Фонду «Рідна країна» Микола Томенко, заступник культурного центру з вивчення спадщини князів Острозьких Національного університету «Острозька академія» Микола Бендюк, а також представник 25-ї повітрянодесантної бригади ЗСУ, який зараз проходить духовне відновлення на території лаври.
«Світоглядна війна за український і європейський світ не менш важлива і має велике значення сьогодні, ніж 500 років тому. І коли ми кілька років тому з керівником заповідника Любомиром Михайлиною почали повертати Костянтина Острозького в лавру, було проголошене гасло відродження Української лаври. І тепер фонд, який активно допомагає це робити, так само називається «Українська лавра», — зазначив Микола Томенко. — Тут з’явився Шевченко, появляється Острозький. Сподіваюсь, незабаром ми будемо з вами відвідувати музей Івана Мазепи, активніше будемо згадувати Петра Могилу. Отже, наша лавра, крок за кроком, ставатиме справді українською».
В Успенському соборі біля надгробного пам’ятника святого князя Костянтина Острозького кобзар Тарас Компаніченко та бійці Полку Кастуся Калиновського виконали один із бойових славнів часів Великого князівства Литовського, Руського і Жемантійського.
Протягом кількох років архітектором Ніною Шепітько, скульпторами Олесем Сидоруком і Борисом Криловим було створено кілька зразків макета скульптурної композиції пам’ятника, який до вибуху 1941 року знаходився в Успенському соборі над похованням Костянтина Острозького. Цьому передувала значна робота науковців заповідника, митців, громадськості. У 2019–2021 роках Ніна Шепітько, Олесь Сидорук та Борис Крилов створили головну частину скульптурної композиції надгробного пам’ятника з мармуру, який у 2021 році, до 30-ї річниці незалежності України, було урочисто відкрито. Це був перший етап відновлення історичної справедливості щодо вшанування славетного князя.
Другим етапом став відкритий сьогодні барельєф, присвячений Костянтину Івановичу Острозькому. Це подарунок Бориса Крилова, Олеся Сидорука та засновника ливарної майстерні Ігоря Давидова. Шрифт, який на ньому, виконаний Олексієм Чекалем. Меморіальну дошку встановлено на північному фасаді Успенського собору Києво-Печерської лаври.
Повернення Костянтина Острозького у лавру посилює національну гордість і стійкість, сприяє глибокому розумінню свого коріння і загальноєвропейської єдності народів. Зрештою, відновлення історичної справедливості — це моральний обов’язок нащадків перед пам’яттю та заслугами славних поколінь.
Сьогодні, відзначаючи 509-ту річницю перемоги над московітами під Оршею, не маємо сумнівів — перемогли тоді, переможемо й сьогодні. Слава Україні та українським воїнам різних часів!
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Фото автора і Дмитра Юрченка
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-09-08 15:47:40