У Рахунковій палаті назвали причини, чому не використовується дороге медобладнання
У 2023 році Міністерство охорони здоров’я закупило для медичних закладів 44 одиниці дорогого обладнання для діагностики та лікування, зокрема, раку. Але станом на листопад 2024 року працюють лише дві з них, або 4,5% від загальної кількості.
Історія питання
Як ідеться в повідомленні, 2023 року МОЗ через Державне підприємство “Медичні закупівлі України” за кошти держбюджету в сумі 1,6 млрд грн уперше централізовано закупило високодорогоцінне медичне обладнання для закладів охорони здоров’я, які забезпечують надання медичної допомоги військовослужбовцям та/або онкологічної медичної допомоги.
Зокрема, було придбано 15 інноваційних систем лінійних прискорювачів, 28 магнітно-резонансних томографів (1,5 Тесла і 3 Тесла) і стоматологічний комп’ютерний томограф.
Поставки мали бути завершені 2023 року, проте реалізація затягнулася до 2024-го. До листопада 2024 року медустанови отримали лише половину обладнання, але до роботи воно так і не надійшло.
Що виявив аудит
Як з’ясувала аудиторська перевірка, високоцінне медичне обладнання не було вчасно введено в експлуатацію через низку організаційних проблем у МОЗ та ДП “Медичні закупівлі України”. А саме:
- не здійснювався належний збір та аналіз інформації про потреби медичних закладів у такому обладнанні;
- процес закупівлі містив суттєві недоліки;
- МОЗ не визначило чітких критеріїв для розподілу придбаного обладнання між медзакладами.
Рахункова палата зафіксувала такі порушення:
- обладнання, що не відповідало вимогам типу та кількості, було розподілено між двома закладами охорони здоров’я;
- обладнання надійшло до закладів, де не були готові приміщення для його встановлення, і МОЗ не ухвалило жодних рішень щодо вирішення цієї проблеми;
- у деяких закладах обладнання зберігалося в умовах, які могли вплинути на його працездатність.
Крім того, було зафіксовано кілька випадків перерозподілу обладнання між медичними установами, а також зміни в умовах договорів, що затягують строки постачання.
Це свідчить про системні проблеми в організації процесу закупівель та ухваленні управлінських рішень.
Висновки
У результаті, незважаючи на значні витрати державних коштів, медзаклади не використовують нове обладнання і громадяни продовжують залишатися без доступу до медичних послуг, які могли б бути надані завдяки цьому обладнанню.
Хоча закупівлі дозволили заощадити бюджетні кошти (наприклад, лінійні прискорювачі виявилися на 47% дешевшими, ніж планувалося), значна частина обладнання так і не дійшла до пацієнтів.
Що потрібно зробити
У Рахунковій палаті стверджують, що Міністерству охорони здоров’я потрібно:
- розібратися в причинах затримок із введенням дороговартісного обладнання в експлуатацію та вжити заходів щодо прискорення цього процесу;
- визначити чіткі правила і критерії розподілу медобладнання між медичними установами.
– Звіт і рішення Рахункової палати буде надіслано Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України та об’єктам контролю, а також опубліковано на офіційному вебсайті інституту, – підсумували в повідомленні.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело: Рахункова палата
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-27 15:31:00