Львівський портал

У Львові рятують 400-річну скарбницю історичних документів

У будівлі колишнього монастиря бернардинів, де сьогодні розміщено Центральний державний історичний архів, закінчують першочергові протиаварійні роботи після обвалу частини склепінь. 400-річну будівлю, яка є пам’яткою архітектури національного значення та скарбницю історичних документів, допомагають вивести із аварійного стану поляки. Про це Львівському порталу повідомили у пресслужбі Львівської міської ради.

Йдеться про укріплення спеціальними дерев’яними конструкціями частини стіни, фрагмент якої відколовся у липні цього року. Ці роботи фінансує Національний інститут польської спадщини за кордоном «Полоніка». Львів ж виділив кошти на виготовлення проєктно-кошторисної документації для протиаварійних робіт.

Цікаво, що установа є найдавнішим постійно діючим архівом України. До слова, 9 грудня, минає 240 років з дня його створення. Тут зокрема зберігаються пам’ятки давньої східнослов’янської писемності – берестяні грамоти, датовані 12 століттям.

«Архів орендує значну частину приміщень комплексу Бернардинського монастиря у міста. У липні трапився обвал склепіння на першому поверсі будівлі. За підсумками виїзного засідання міської комісії з питань ТЕБ і НС, місто виділило субвенцію у розмірі 700 тис. грн на виготовлення проєктно-кошториcної документації для реставраційних (протиаварійних робіт). Паралельно ми звернулися до наших колег з Національного інституту польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» про допомогу щодо виведення будівлі з аварійного стану. Власне колеги з «Полоніки» зараз цим займаються», – розповіла під час брифінгу керівниця управління охорони історичного середовища Львівської міської ради  Тетяна Балукова.

Як зазначив координатор проєктів Національного інституту польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» Олексій Лозинський, на протиаварійні роботи інститут виділив зі свого резервного фонду 1 млн грн.

«Значною мотивацією фінансування була цінність документів, що тут зберігаються, і які є українською та польською спадщиною. Завершити цьогорічні роботи заплановано орієнтовно до 15 грудня», – повідомив Олексій Лозинський.

За словами представника підрядної організації Анатолія Богача, на сьогодні закінчили роботи з укріплення стіни ззовні. Аналогічні внутрішні роботи – на завершальному етапі. Він додав, що найскладнішим було доставити на об’єкт матеріали, оскільки це виконували вручну, без використання техніки.

Разом із тим триває розробка наукової проєктно-кошторисної документації для подальшої реставрації.

«Я вдячна, що місто відгукнулося на наше прохання та надало субвенцію на виготовлення проєктно-кошторисної документації. І спільно з архітекторами, реставраторами, конструкторами така документація вже готується. Роботи передбачатимуть зокрема влаштування металевих тяжів у межах перекриттів (підлог) першого, другого та третього поверхів, реставрацію розписів тощо. Роботи ще багато», – зазначила Олеся Стефаник.

Попередньо, вартість цих робіт складе близько 8 млн грн.

Додамо, у Центральному державному історичному архіві України у Львові зберігається 1 млн 120 тис. томів справ. Тут є документи з 12 століття і по 1946 рік.

В ньому зосереджено одну з найбагатших і найдавніших збірок документальних матеріалів XII – першої пол. XX ст. з історії Західної України, Польщі, Австро-Угорщини, Литви, Білорусі, Чехії, Молдови, Німеччини, Угорщини та інших країн Європи.

Раніше Львівський портал повідомляв, що у будівлі державного архіву у Львові обвалилась частина стіни.

Приміщення Бернардинського монастиря, де працює Центральний державний історичний архів України, опинилось під загрозою руйнування, адже коштів на ремонти у ньому міська рада Львова не виділяла ще з 1994 року.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2024-12-10 09:19:00